Home Zdrowie Odpowiednie żywienie dzieci – podstawą prawidłowego rozwoju

Odpowiednie żywienie dzieci – podstawą prawidłowego rozwoju

baby-2423896_1920-—-kopia

Żywienie to podstawowy proces, który wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Chodzi tu zarówno o kształtowanie się sprawności i zdrowia fizycznego, jak i psychicznego/umysłowego. Nie od dziś wiadomo, że dieta nie tylko buduje ciało, ale wywiera także wpływ na zdolności intelektualne. Odpowiednio przygotowane obiadki dla dzieci wpłyną na prawidłowy rozwój ciała i narządów wewnętrznych, w tym także mózgu. Sprawdźmy, jak powinno przebiegać zdrowe żywienie naszych pociech.

Jedzenie ma wpływ na zdrowie

Nie jest tajemnicą, że rodzaj pożywienia jaki jemy, my wszyscy, nie tylko dzieci, wpływa na nasze zdrowie fizyczne. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne, ponieważ znajdują się one w fazie rozwoju. Odpowiednio przygotowane i wyselekcjonowane posiłki przyczynią się do prawidłowego wzrostu ciała i narządów wewnętrznych. Jedynie zdrowe jedzenie zapewni prawidłowy rozwój dziecka. Obiadki dla dzieci, zupki dla dzieci i desery dla dzieci, muszą opierać się na zdrowych i pełnych witamin składnikach, które nie posiadają szkodliwych konserwantów. Produkty tego typu można znaleźć w sklepie Free Delikatesy. Wśród nich znajdziemy zarówno pożywne i smaczne dania mięsne, jak i słodkie deserki oraz przysmaki warzywne.

Kiedy jedzenie jest zdrowe?

Zdrowe odżywianie to termin, który łączy w sobie kilka cech. To wspomniane już odpowiednio wyselekcjonowane składniki, wolne od konserwantów i szkodliwej chemii, bogate w potrzebne witaminy i wartości odżywcze. Jednak to także regularność przyjmowanych posiłków oraz ich różnorodność. O regularnym odżywianiu możemy mówić, kiedy dziecko spożywa stałą ilość posiłków, mniej więcej o tych samych porach. Zdrowy i prawidłowy rozwój zapewni jedzenie od czterech, do pięciu posiłków dziennie. Ma to wpływ na rozwój ciała oraz wspiera pracę mózgu. Dzieje się tak za sprawą uwalniania glukozy w odpowiednich odstępach czasowych. Cukier ten jest niezbędny do prawidłowej pracy mózgu oraz jego rozwoju. Musi on być dostarczany stopniowo, stąd ważna jest regularność wpływająca na spożywanie kilku posiłków dziennie w określonych porach. Najlepiej, kiedy glukoza dostarczana jest z węglowodanów złożonych, których źródłem są produkty zbożowe z pełnego przemiału, kasze, ryże, makarony. Z kolei posiłki złożone z pożywienia o dużej ilości cukrów prostych, wpływają na szybkie zaniżenie pokładów energii. Kolejny aspekt to różnorodność jedzenia. Większe urozmaicenie talerza, podawanie różnych produktów, wpływa na bardziej bogate spektrum wartości odżywczych, minerałów i witamin, które są dostarczane do organizmu dziecka.

Etapy rozwoju diety dla dzieci

Najważniejszy etap rozwoju diety dziecięcej, to pierwszy okres jej rozszerzania. Ma on miejsce mniej więcej w czwartym – szóstym miesiącu życia. Etap będzie trwał do okresu osiągnięcia dwóch lat. To czas, w którym dzieci wykazują potrzebę nowych smaków. Zadaniem rodziców jest zaprezentowanie w tym okresie jak największej różnorodności posiłkowej. W tym wieku należy liczyć się z faktem, że dziecko często bywa zmęczone lub przytłoczone bólem wychodzących zębów. W takich sytuacjach najbardziej odpowiednie okaże się mleko, jednak nie powinniśmy rezygnować z prezentowania bogatej oferty różnorodności stałych posiłków. Dobrze sprawdzą się słoiczki z różnymi rodzajami mięsa oraz pyszne desery owocowe.

Kolejny etap to okres między drugim, a szóstym rokiem życia. To czas, w którym usłyszymy najwięcej sprzeciwu. Dzieci mają już wyrobione pewne przyzwyczajenia i sympatie smakowe i buntują się przeciw daniom, których nie lubią. Warto eksponować nowe produkty, ale nie wywierać silnej presji na dziecku. Charakterystyczne „bleeeee” jest zupełnie normalne dla tego okresu. Etap zaczynający się w szóstym roku życia to swoiste uspokojenie. Teraz zdecydowanie rzadziej usłyszymy „nie”.

Zalety dań w słoiczku

Idealną propozycją dań dla dzieci są produkty w słoiczkach. Należy postawić jedynie na naturalne posiłki, które nie zawierają w swoim składzie konserwantów i sztucznych aromatów. Ich dużą zaletą jest fakt, że są one bezpieczne i korzystne dla zdrowia dziecka. Produkty takie, zanim bowiem trafią na sklepowe lady, muszą przejść szereg specjalistycznych badań. Ich podawanie jest także wygodne, a same produkty są mobilne i można je łatwo przenosić. Nie wymagają trzymania w lodówce przed otwarciem, ze względu na rygorystyczne procedury dotyczące hermetycznego zamykania w fabrykach. Proces ten cechuje się bardzo dużą dokładnością, a wszystkie słoiczki są szczelne, dzięki czemu do środka nie dostaje się szkodliwe dla pożywienia powietrze. Przed zakupem można się dodatkowo upewnić czy opakowanie nie zostało naruszone. Pełną hermetyczność zapewnia wklęsłe wieko słoiczka.

Nie tylko Gerber i Bobovita – alternatywy

Obecnie na rynku istnieje wiele możliwości skorzystania ze zdrowych słoiczków dla dzieci. Są to zarówno zupki dla dzieci, gotowe obiadki, jak i desery dla dzieci. Alternatywni do dwóch gigantów producenci oferują wysokiej jakości dania, które są znacznie bardziej atrakcyjne cenowe https://freedelikatesy.pl/category/dla-dzieci-dania . Dodatkowo, w ostatnich latach pojawiły się produkty BIO, które bazują na składnikach pochodzących jedynie z ekologicznego rolnictwa. Są one zdrowe, przyjazne środowisku i nie zawierają konserwantów. W ofercie można znaleźć także dania bezglutenowe.

Artykuł sponsorowany