Home Lifestyle Związek partnerski a kredyt mieszkaniowy

Związek partnerski a kredyt mieszkaniowy

zwiazekpartnerskiakredytmieszkaniowy1

Do niedawna kredyt hipoteczny kojarzony był głównie z małżeństwami, jednak czasy znacznie się zmieniły. Obecnie nie ma żadnych przeszkód, by zaciągnąć kredyt mieszkaniowy z partnerem. Sprawdź, jak wygląda to w praktyce.

Kredyt hipoteczny bez ślubu?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które możesz zaciągnąć z dowolnie wybraną osobą. Dla banku nie ma istotnego znaczenia to, czy Twoim współkredytobiorcą jest Twój ojciec, siostra, wujek, przyjaciel czy koleżanka z pracy. Tak naprawdę mogłaby być to nawet zupełnie obca Ci osoba – o ile zgodzi się na to, by wziąć wspólnie z Tobą kredyt i spełni określone wymagania banku. Nie ma więc absolutnie żadnych przeszkód, abyś zaciągnął kredyt mieszkaniowy z partnerem.

Ciekawostka

Nie bez powodu mówi się, że kredyt hipoteczny łączy ludzi silniej niż ślub. Nawet w przypadku rozwodu czy rozstania, małżonkowie lub partnerzy zobligowani są do tego, by dalej spłacać zaciągnięte zobowiązanie.

zwiazekpartnerskiakredytmieszkaniowy2

Zdolność kredytowa pary

Jeżeli zdecydujesz się na to, by zaciągnąć kredyt hipoteczny wspólnie ze swoim partnerem, bank oceni Waszą wspólną zdolność kredytową. Przeanalizowane wówczas zostaną takie czynniki jak:

 • Wasze łączne miesięczne dochody,
 • sytuacja zawodowa (rodzaje umów o pracę, wykształcenie, staż pracy),
 • historia kredytowa Twoja i Twojego partnera,
 • wspólne oraz indywidualne zobowiązania (kredyty, raty, limity na kartach kredytowych, alimenty),
 • wiek Twój i partnera,
 • Wasze koszty utrzymania.

Na ich podstawie oszacowana zostanie maksymalna wysokość kredytu mieszkaniowego, jaką możecie otrzymać na wskazany przez siebie okres kredytowania.

Kredyt hipoteczny z partnerem – na co uważać

Jeżeli jedno z Was nie będzie spełniało wymogów banku, może nawet obniżyć zdolność finansową drugiej osoby. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego tylko przez jedną z osób. Szczególnie zwróćcie uwagę na:

 • nieregularne dochody,
 • brak zatrudnienia,
 • inne zobowiązania (raty, kredyty, pożyczki)
 • negatywną historię kredytową (problemy ze spłatą kredytów, alimentów, rachunków telekomunikacyjnych w przeszłości),
 • zaawansowany wiek – najstarsze z Was nie może w momencie spłacania ostatniej raty kredytu hipotecznego, mieć więcej niż 70 lat.

zwiazekpartnerskiakredytmieszkaniowy3

Wskazówka

Jeżeli Twój partner negatywnie wpływa na Waszą zdolność kredytową, bez przeszkód możesz zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w pojedynkę. Pod tym względem jesteście w nieco lepszej sytuacji niż małżeństwa ze wspólnotą majątkową, których zdolność kredytowa zawsze obliczana jest wspólnie.

Jak kupić mieszkanie we dwoje – zwróć uwagę na koszty utrzymania

Jednym z czynników, uwzględnianych przez bank przy ocenie zdolności kredytowej, są koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Jeżeli mieszkacie razem w momencie składania wniosku o kredyt, możecie zostać uznani za jedno, dwuosobowe gospodarstwo domowe, którego koszt utrzymania wynosi zwykle około 2000 zł.

Jeżeli mieszkacie osobno, bank może potraktować Was jako dwa, jednoosobowe gospodarstwa – koszt utrzymania każdego z nich szacowany jest zazwyczaj na około 1200 zł. W takiej sytuacji Wasza zdolność kredytowa będzie mniejsza.

Zdecydowałeś, że kredyt hipoteczny zaciągnie tylko jedno z Was? Pamiętaj, że gdy sytuacja finansowa Twojego partnera ulegnie poprawie, bez większych przeszkód będziesz mógł dołączyć go do kredytu. Jeżeli jednak nie będzie to możliwe, w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia będziesz mógł skorzystać z wydłużenia okresu kredytowania – tutaj przeczytasz więcej na ten temat.

Chcesz wiedzieć więcej na temat cen nieruchomości? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!