Home Zdrowie Źródła biotyny i jej właściwości. Biotyna na włosy.

Źródła biotyny i jej właściwości. Biotyna na włosy.

person-1178845_1280

Biotyna należy do witamin z grupy B. To witamina B7. Aktywnie uczestniczy w dbaniu o dobrą kondycję włosków, skóry i paznokci. Biotyna ma postać związku organicznego występującego w tkankach zwierzęcych i roślinnych. Rozpuszcza się w wodzie. Stymuluje reakcje zachodzące w organizmie jako koenzym. Bycie koenzymem oznacza, że niedobór danej substancji ogranicza działanie enzymów w procesach odbierając im zdolność przyspieszania czyli katalizowania tych procesów.

Źródła biotyny

Biotyna, jak wcześniej wspomniano ma pochodzenie zarówno w tkankach zwierzęcych jak i roślinnych. Dostarczamy ją organizmowi w prosty sposób – z pożywieniem. Należy zatem spożywać umiarkowane ilości wątroby i żółtek jaj oraz produktów mącznych typu: mąka sojowa, mąka ryżowa i mąka pełnoziarnista. Jeśli mowa o warzywach to dużo biotyny zawierają szpinak, marchew i pomidory. Warto, aby w diecie znalazły się również orzechy ziemne, włoskie i migdały. Na szczęście, jeśli nie lubisz jeść wymienionych produktów to nic nie szkodzi, ponieważ organizm posiada zdolność syntetyzowania biotyny w jelitach. Suplementacja biotyną zalecana jest jedynie wtedy, gdy przechodziliśmy antybiotykoterapię ponieważ flora bakteryjna jelit mogła zostać wyjałowiona.

Niedobór biotyny objawia się głównie na skórze, włosach i paznokciach. Skóra jest odzwierciedleniem stanu organizmu. Jeśli brakuje mu biotyny to staje się wówczas sucha, podrażniona, wrażliwa a nawet powstają stany zapalne spowodowane kontaktowym zapaleniem. Skóra traci swoją promienność i staje się szara. Paznokcie z kolei staja się miękkie, giętkie, cienkie i łamliwe. W efekcie płytka paznokcia kruszy się. Kolejnym objawem jest wypadanie włosów. Nie bezpośrednim objawem niedoboru biotyny jest również podwyższony cholesterol we krwi. Niedobór witaminy B7 objawia się również w sposób ogólny, tak jak ogólny niedobór witamin, czyli sennością, problemami z koncentracją lub przeciwnie- rozdrażnieniem. Zaawansowanym etapem objawowym wskazującym na braki biotyny są bóle mięśniowe.

Ogólnie objawy niedoboru biotyny mogą być następujące:

 • Spadek kondycji włosów, skóry i paznokci,
 • Przebarwienia i powstawanie niedoskonałości skóry i cery,
 • Zapalenie kontaktowe skóry, zapalenie atomowe, zmiany zapalne,
 • Zapalenie spojówek oka,
 • Podatność na wahania humorów, spadki nastrojów i depresję,
 • Bóle mięśniowe,
 • Wzrost poziomu cholesterolu we krwi.

Biotyna na włosy

Biotyna gromadzi cząsteczki dostępnej w organizmie siarki i poprzez krew transportuje ją do cebulek włosowych, tzw. macierzy. Jest ona umiejscowiona w korzeniu włosa i stamtąd następuje jego wzrost. Odbywa się to dzięki wiązaniom siarkowym, które spajają łodygę włosa od nasady aż po końcówki. Powstająca w nowych włosach masa keratynowa wypełnia codzienny przyrost włosa i wchłania w siebie wiązania siarkowe. Witamina B7, inaczej witamina H, korzystnie działa na wzrost włosa i utrzymanie go w dobrej kondycji i pełnej elastyczności. Ponadto witamina H ingeruje w metabolizm skóry włosów, co również wpływa na stan korzeni włosa oraz prędkość wzrostu włosa. Biotyna dba również o otoczenie włosów. Nadając elastyczność skórze, jednocześnie reguluje gospodarkę tłuszczową, co zapobiega powstawaniu łupieżu i łojotokom.

Właściwości biotyny

Właściwości biotyny nie są ograniczone jedynie do dbania o kondycję włosów i skóry. Co prawda, to jej główna funkcja, ale ze względu na strukturę związku biotyny i możliwość reagowania z substratami i katalizowania procesów życiowych biotyna znajduje szersze zastosowanie. Właściwości biotyny są następujące:

 • Biotyna uczestniczy w syntezie i rozkładzie tłuszczów, białek i cukrów, a więc jest nieodzowna do zajścia prawidłowej przemiany materii.
 • Samoistnie wypreparowuje się z dostarczanego białka i wędruje do krwi bądź przetwarza się w ściance jelit.
 • Jest koenzymem insuliny- enzymu uczestniczącego w lizie glukozy w początkowych stadiach trawienia węglowodanów.
 • Reguluje poziom glukozy we krwi, co istotne jest dla diabetyków, gdyż przyjmując wyższe dawki biotyny mogą zabezpieczyć się przed skokami poziomu cukru we krwi.
 • Obecność biotyny w normalnym poziomie warunkuje dobre samopoczucie, ustatkowanie emocjonalne, witalizuje siły i nie zaburza koncentracji.
 • Witamina B7 to witamina urody i piękna, ponieważ jej obecność determinuje promienny i zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.