Home Zdrowie Zioła na zapalenie dziąseł, czyli co warto mieć w apteczce

Zioła na zapalenie dziąseł, czyli co warto mieć w apteczce

Fot.:shutterstock

Choć objaw ten łatwo zbagatelizować, ból dziąsła może być symptomem poważnej choroby, jaką jest zapalenie dziąseł. Jego możliwą konsekwencją jest zapalenie przyzębia, a oba te stany stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego zanim będzie za późno, warto zaopatrzyć się w zioła na zapalenie dziąseł, które mogą zapobiec tym przykrym powikłaniom.

Zapalenie dziąseł leczenie domowe – co warto mieć w apteczce?

Kiedy pojawiają się symptomy wskazujące na zapalenie dziąseł leczenie powinno być szybkie i zdecydowane. Dlatego warto sięgnąć po produkty, które są łatwo dostępne.

Sól i kurkuma

O tym, że sól i kurkuma posiadają bardzo silne właściwości przeciwzapalne – nikogo nie trzeba przekonywać. Także w przypadku zapalenia dziąseł płukanka z soli i/lub kurkumy może zdziałać cuda.

Olejek z drzewa herbacianego

Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, stąd też od wieków stosuje się go w przypadku wszelkich schorzeń skóry, ran, czy nawet bólu głowy. W przypadku zakażeń w obrębie jamy ustnej olejek doskonale radzi sobie z problemami natury zarówno bakteryjnej, jak i grzybiczej, dzięki czemu posiada szerokie spektrum działania (1).

Aloes zwyczajny

Aloes to super-roślina, każda jego część posiada przydatne właściwości. Co do zasady jednak wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran. W zapaleniu dziąseł ulgę przyniesie wyciąg ze świeżych liści aloesu (1).

Szałwia

Zioła na zapalenie dziąseł? Nie można zapomnieć o szałwii. Napary z jej liści, a także nalewki (wyciągi na bazie alkoholu) mają działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające. Dlatego też świetnie nadają się do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia dziąseł i wykazują dużą skuteczność w walce z tą dolegliwością (2).

Tymianek

Ta znana z kuchni śródziemnomorskiej przyprawa wykazuje także skuteczność w walce z zakażeniami jamy ustnej. W tym celu stosuje się zarówno wyciąg z ziela, jak i olejek tymiankowy (3).

Tarczyca bajkalska

Wyciągu z tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicaliensis Georgia), to środek nieco mniej popularny i znany, ale ze względu na świetne wyniki w walce z zapaleniem dziąseł i chorobami przyzębia warto zapoznać się z jej właściwościami. Do najważniejszych należą działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednocześnie tarczyca posiada niezwykle niską toksyczność, dzięki czemu jest środkiem bardzo bezpiecznym (4).

Jeżówka i rumianek

To popularne składniki wielu past do zębów o działaniu kojącym. Kiedy atakuje zapalenie dziąseł leczenie domowe powinno obejmować także profilaktykę higieny za pomocą powszechnie dostępnych środków. Jeżówka działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, rumianek dodatkowo wykazuje działanie przeciwgrzybiczne (5).

Więcej na temat właściwości ziół przeczytasz na Adamed.Expert

Bibliografia:

  1. Wyszkowska-Kolatko M, Koczurkiewicz P, Wójcik K. et.al Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry. Postępy Fitoterapii. 2015;3:184-192.
  2. Kędzia A. Aktywność olejku szałwiowego wobec bakterii beztlenowych. Postępy Fitoterapii. 2006;2:66-70.
  3. Kędzia A, Ziółkowska-Klinkosz M, Lassmann Ł. et.al. Wrażliwość na olejek tymiankowy (Oleum Thymi) bakterii mikroaerofilnych wyizolowanych z zakażeń jamy ustnej. Postępy Fitoterapii. 2013;3:159-162.
  4. Niedworok J, Oleszczak A, Starzec R. Badania nad zastosowaniem wyciągu z tarczycy bajkalskiej w leczeniu chorób przyzębia. Postępy Fitoterapii. 2000;4:13-17.
  5. Kasiak M, Kasiak M. Pasty do zębów – skład i działanie. Farm Pol. 2009;65(9):665-672.