Home Lifestyle Zgubiłaś kartę kredytową? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

Zgubiłaś kartę kredytową? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

stocksnap_du6e5it2re

Stało się. W tajemniczych okolicznościach Twój portfel ulotnił się z ulubionej torebki. A wraz z nim dokumenty, gotówka i… karta kredytowa. Zamiast załamywać ręce i analizować w głowie czarne scenariusze, zacznij działać. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Zawartość damskiej torebki to łakomy kąsek dla złodziei i kieszonkowców.

Ich łupem najcześciej padają telefony komórkowe oraz portfele. Wizja utraty nawet kilkuset złotych gotówki nie jest jednak tak dotkliwa jak strata dokumentów, kart płatniczych i kredytowych.

Straciłaś kartę kredytową?

Jeśli straciłaś kartę kredytową, nie załamuj rąk. Zamiast analizować w głowie kolejny czarny scenariusz, zacznij działać. Szybka reakcja pozwoli zatrzymać lawinę niekorzystnych zdarzeń i pokrzyżuje plany osoby, która weszła w posiadanie Twojego „plastikowego pieniądza”.

Jeśli jesteś pewna, że karta kredytowa została zgubiona lub skradziona, skontaktuj się ze swoim bankiem, aby ją zastrzec. Na ogół banki udostępniają do tego celu specjalne infolinie czynne całą dobę. Nie wahaj się więc wykonać telefon w środku nocy czy wcześnie rano. W takim przypadku maksyma „czas to pieniądz” nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Jeśli nie masz „pod ręką” numeru infolinii swojego banku

Jeśli nie znasz numeru telefonu na infolinię banku i nie możesz skorzystać z Internetu, aby go odszukać, zadzwoń pod numer całodobowej infolinii +48 828 828 828, uruchomionej przez Związek Banków Polskich. Telefonując pod powyższy numer, uzyskasz połączenie ze swoim bankiem. Karta kredytowa może być zastrzeżona również w oddziale lub poprzez kanał bankowości elektronicznej.

Co ważne, jeśli po jakimś czasie ją odnajdziesz, karta okaże się zupełnie bezużyteczna. Zastrzeżona, po prostu nie będzie działać. Aby móc dalej korzystać z limitu, musisz zamówić duplikat.

Utrata karty kredytowej a odpowiedzialność banku

Informacje na temat zakresu odpowiedzialności użytkownika oraz instytucji finansowej znajdziesz w regulaminie korzystania z karty. Zapisy dokumentu jasno określają, w jakich sytuacjach bank zwróci Ci skradzione pieniądze, a w jakich jego odpowiedzialność będzie wyłączona.

Jak uchronić się przed utratą karty?

Jeśli chcesz uchronić swoją kartę przed kradzieżą, przechowuj i przenoś ją w taki sposób, aby złodziej nie miał do niej łatwego dostępu. Umieszczanie „plastikowych pieniędzy” w portfelu nie będzie więc pomysłem zbyt rozsądnym. Kartę bezpiecznie przechowasz np. w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Pamiętaj też, aby pod żadnym pozorem nie zapisywać na karcie numeru PIN. Nie noś przy sobie również karteczki z zapisanym kodem. Takie działania mogą Cię naprawdę słono kosztować.

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie środków na karcie jest ustawienie dziennego limitu transakcji. Nawet, jeśli złodziej wykona kartą kilka operacji, utrata 1000 zł będzie zdecydowanie mniej dotkliwa niż strata kwoty dziesięciokrotnie wyższej.

Dobrym pomysłem może okazać się także wykupienie ubezpieczenia na wypadek utraty karty. Taka polisa nie kosztuje więcej niż kilka złotych miesięcznie.