Home Lifestyle Zawsze jest dobry moment na zmianę i rodzinę – recenzja filmu „MOMO”

Zawsze jest dobry moment na zmianę i rodzinę – recenzja filmu „MOMO”

MOMO plakat
 Dzień, w którym robiąc zakupy André został zaatakowany przez nieznajomego dziwaka na stałe miał zmienić jego życie. Przybysz wprowadził się do domku na przedmieściach Paryża, gdzie André wraz z żoną Laurence wiódł spokojne i nieco nudne życie i oświadczywszy, że jest ich synem wywrócił ich życie do góry nogami.
Film z niespotykaną wrażliwością i delikatnością porusza dwa bardzo ważne tematy, obok których nie da się przejść obojętnie. Problem niepełnosprawności i jej wpływu na funkcjonowanie całej rodziny oraz problem z jakim zmagają się kobiety, które bardzo chciały mieć dzieci i nie mogły zrealizować się w roli matki. Gdyby nie ogromna dawka wyważonego humoru „MOMO” mógłby stać się monumentem cierpienia, żalu, utraconych szans i możliwości. Na szczęście tak się nie stało, film ogląda się rewelacyjnie, a pokazanie tej tematyki z humorystycznej perspektywy rzuca na nią nowe światło, zachęcając, a nie zmuszając do refleksji nad takim choćby tematem jak wykluczenie społeczne osób niepełnosprawnych.
Poza ciekawym scenariuszem i doskonałymi dialogami film wyróżnia fantastyczna gra aktorska zwłaszcza Sébastien’a Thiery , który wcielił się w role Patricka, oraz znanego polskiej publiczności choćby z takich sukcesów kinowych jak „Czym chata bogata” i „Za jakie grzechy dobry Boże” Christian’a Clavier.
Twórcy filmu wykonali fantastyczną robotę pokazując, że wiele zależy od samego nastawienia osoby dotkniętej jakimś problemem, która może siąść w kącie i zacząć się nad sobą użalać lub aktywnie zacząć budować szczęśliwe życie przy użyciu narzędzi jakimi w danej chwili dysponuje.Siła determinacji, wiara w zmianę swojego życia i realizację najważniejszych w życiu pragnień oraz umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu to kluczowe aspekty francukiej komedii, która już 8 czerwca trafia na ekrany kin.
Jeśli bardzo pragniesz coś w swoim życiu zrobić, to nie istnieją żadne bariery i ograniczenia poza tymi, które sam sobie nałożysz – takie właśnie w moim odczuciu jest przesłanie filmu „Momo”, więc jeśli chcesz dobrze spędzić czas, szczerze się uśmiać, a do tego poczuć przypływ radości i motywacji – koniecznie wybierz się na ten film.

reżyseria: Vincent Lobelle; Sébastien Thiery
scenariusz: Sébastien Thiery
gatunek: Komedia
produkcja: Francja
premiera: 8 czerwca 2018 (Polska)