Home Lifestyle Zatrudnij nianię do końca grudnia i wykorzystaj ostatnią szansę na 100% dofinansowania!

Zatrudnij nianię do końca grudnia i wykorzystaj ostatnią szansę na 100% dofinansowania!

The mother of the woman with the child on hands at work behind t

Chcesz podpisać umowę z nianią w najbliższym czasie? Warto się pospieszyć i zatrudnić opiekunkę do końca grudnia, by nie stracić szansy na 100% dofinansowania. Dowiedz się, co się zmienia od 1 stycznia 2018 roku!

Od 1 stycznia 2018 zmieniają się zasady dotyczące zawierania umów uaktywniających z nianią. Do tej pory składki niani w przypadku minimalnego wynagrodzenia były w 100% finansowane z budżetu państwa przez cały czas trwania umowy. Od nowego roku finansowanie obniży się do wysokości 50% z minimalnego wynagrodzenia. Tym samym, jeśli zależy Ci na oszczędnościach, to warto się pospieszyć. Umowy, które zostaną podpisane do 31 grudnia zostaną objęte starymi zasadami – po tej dacie będą już podlegały nowym zasadom.

Kiedy można zatrudnić opiekunkę na umowie uaktywniającej?

Zastanawiasz się, jakie warunki musisz spełnić, by zatrudnić opiekunkę na umowie uaktywniającej? Istotny jest wiek dziecka, umowa na jaką zatrudnieni są rodzice dziecka, a także wiek niani.

Wiek dziecka

Po pierwsze dziecko musi mieć skończone 20 tygodni, ale jednocześnie nie może mieć więcej niż trzy lata. Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach mogą pojawić się wyjątki, np. w sytuacjach, gdy zabraknie dla dziecka miejsca w przedszkolu.

Zatrudnienie rodziców

Po drugie takie rozwiązanie przysługuje rodzicom, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę bądź zlecenie. Co więcej, żaden z rodziców nie może być na urlopie wychowawczym, czy macierzyńskim.

Niania

Po trzecie niania, którą zatrudniamy musi mieć ukończone 18 lat. Co ważne, nie musimy zatrudniać osoby obcej, jeśli chcemy skorzystać z umowy uaktywniającej, równie dobrze nianią naszego dziecka może zostać babcia, czy inna osoba z rodziny.

Zalety umowy uaktywniającej

Umowa uaktywniająca umożliwia zatrudnienie niani, którą znaleźliśmy na portalu www.niania.pl, jak i osoby z naszej bliższej rodziny. Pamiętaj, że możesz zapewnić pracę osobie na emeryturze — w takim przypadku składki będą potrącane dwukrotnie i z emerytury i z umowy uaktywniającej, przy czym ubezpieczenie chorobowe można opłacać we własnym zakresie. Twoją idealną nianią może być także inna mama na urlopie wychowawczym, która chciałaby świadczyć usługi niani — ma ona obowiązek poinformowania pracodawcy, że została objęta składkami wynikającymi z umowy uaktywniającej.

Jak zgłosić nianię do ZUS?

Zgłoszenie niani do ZUS to nic trudnego ani skomplikowanego. Jeśli masz podpisaną umowę z nianią, to pierwszym krokiem będzie zgłoszenie siebie, jako płatnika składek. Pamiętaj, że płatnikiem składek jest osoba, która podpisała umowę — w tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZFA.

Teraz możesz zgłosić nianię, jako osobę ubezpieczoną. Jeśli niania podlega zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i zdrowotnym, to wypełnij formularz ZUS ZUA, w przypadku samego ubezpieczenia zdrowotnego musisz wypełnić ZUS ZZA.

Należy pamiętać, by zgłosić nianię do ubezpieczeń w ciągu siedmiu dni od podpisania umowy. W takim przypadku umowę podpisaną dnia 31 grudnia należy zgłosić najpóźniej 7 stycznia. W zgłoszeniu podaje się kod tytułu ubezpieczenia rozpoczynający się od 04 30.

Warto się pospieszyć

Zaproponowana przez rząd w 2011 umowa uaktywniająca to krok milowy, jeśli chodzi o legalne zatrudnianie opiekunek. To także pomoc dla aktywnych zawodowo rodziców. Warto mieć na uwadze zmieniające się przepisy i skorzystać z pierwotnego 100% dofinansowania. Będzie to spora ulga dla budżetu domowego, szczególnie wtedy, gdy zatrudniamy nianię w większym mieście. Niania w Warszawie to duże koszta, które jeszcze teraz można znacząco zmniejszyć.