Home Design i wnętrze Zamiast otwierania drzwi postaw na ich przesuwanie

Zamiast otwierania drzwi postaw na ich przesuwanie

drzwi-przesuwne-wewnetrzne

Z czym kojarzy Ci się słowo „drzwi”? Oczywiście pierwsze skojarzenie to klamka, otwierane skrzydło, przeszklenie, itp. A co powiesz na takie, których nie otwiera się, ale… rozsuwa? Są to drzwi przesuwne wewnętrzne, które cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością. Czy będą odpowiednie dla Twojego mieszkania? Poniżej wszystko, co musisz widzieć na ten temat.

Gdzie pasują drzwi przesuwne wewnętrzne?

Drzwi tego typu nadają się zarówno do dużych pomieszczeń, jak i tych małych – jednak do każdego inny rodzaj, o czym za chwilę. Ogólnie wszystkie składają ze skrzydła, które przesuwa się wzdłuż linii ściany po prowadnicy, przy użyciu wózków jezdnych. Prowadnica umieszczana jest na ścianie lub pod samym stropem sufitu. W zależności od wybranego rozwiązania, mogą one odsuwać się na ścianę lub chować w kasecie. Drzwi przesuwne wewnętrzne odsuwane na ścianę można zamontować bez problemu w każdej chwili. W sytuacji, gdy chcemy mieć w domu drzwi chowane w ścianie, musi być to zaplanowane już w trakcie projektowania domu lub podczas jego budowy, jednak przed postawieniem ścian działowych. Jeśli nie jest to możliwe i chcemy mieć drzwi przesuwne w kupionym mieszkaniu lub domu, wówczas wystarczy ściana o szerokości równej szerokości drzwi, by można było kasetę do schowania skrzydła zabudować ścianką karton-gipsową.

W przypadku drzwi chowanych niezbędny jest specjalny system – kompletne znajdują się w ofercie wielu producentów, m.in. firmy PORTA DRZWI. Drzwi chowane w ścianie są dobrym rozwiązaniem dla mniejszych pomieszczeń, przy większych sprawdzą się lepiej drzwi naścienne.

Zalety i wady

Drzwi przesuwne wewnętrzne mają liczne zalety, są jednak również pewne wady takiego rozwiązania. W przypadku drzwi przesuwanych na ścianę dużym plusem jest łatwy montaż, jednak minus to brak możliwości zagospodarowania powierzchni, na której znajdować się będą odsunięte drzwi – nie można tam ani postawić mebli, ani powiesić niczego na ścianie. Po zasunięciu wygląda ona na pustą i taką musi pozostać. Jeśli jednak zdecydujesz się na drzwi o pięknym wzornictwie, wówczas po odsunięciu same w sobie będą jej ozdobą! Ponadto gdy drzwi przesuwne oddzielają od siebie dwa pomieszczenia, w sytuacji takiej po ich otwarciu zostają one „połączone”, tworząc jedno większe.

Gdzie kupić i za ile?

Drzwi przesuwne do mieszkań znajdują się w ofertach wielu producentów. Cena różni się w zależności od takich opcji, jak materiały użyte do ich stworzenia, ilość i rodzaj przeszklenia, załączony system, itp. Decydując się na tego typu drzwi, należy przygotować się na wydatek ok. 1000 złotych. Jest to zakup na lata, więc nie warto oszczędzać – lepiej zainwestować w dobrą jakość. Jeśli nie wiemy, które będą najlepsze, można udać do specjalisty – wszystkie salony i markety budowlane sprzedające drzwi tego typu mają fachowców, którzy udzielą pomocy i właściwie doradzą.