Home Uroda Zalety farby bez amoniaku

Zalety farby bez amoniaku

Zalety farby bez amoniaku

Choć zalety farby bez amoniaku wydają się bezsprzeczne, wiele osób ciągle nie jest przekonanych o ich walorach. Niektórzy uważają, że jest to kolejny chwyt marketingowy, który ma łączyć farby bez amoniaku z tak modnymi trendami ekologicznymi. Producenci jednak kierowali się chęcią poprawienia bezpieczeństwa procesu koloryzacji. Nie od dziś wiadomo, że farby z amoniakiem mogą wywołać niebezpieczne alergie oraz podrażnienia dróg oddechowych. Za co należy doceniać farby bez amoniaku?

Nieorganiczny związek chemiczny składający się z azotu i wodoru to znany wszystkim amoniak. Przez lata producenci używali go jako nośnika dla pigmentu w farbach do włosów. Amoniak jest substancją drażniącą, zdolną do wywołania dotkliwych alergii, podrażnień skóry oraz mający negatywny wpływ na układ oddechowy. Zaskakująco dobrze spisuje się w roli nośnika barwników, a trzeba dodać, że każda farba bez takiej substancji nie byłaby w stanie trwale utrzymywać się na włosach. Kobiety nigdy nie przepadały za farbami zawierającymi amoniak, a panie w ciąży wręcz musiały unikać farbowania włosów. Farby bez amoniaku na stałe zmieniły obraz koloryzacji.

Farby bez amoniaku, ale z monoetyloaminą

Producenci zaczęli więc zastępować amoniak innymi związkami, a najczęściej monoetyloaminą. To ona przejęła funkcję nośnika pigmentu. Monoetyloamina nie ma tak agresywnego, nieprzyjemnego zapachu jak amoniak i nie wywołuje podrażnień. Jest ona jednak związkiem o znacznie silniejszym działaniu niż jej poprzednik.

Amoniak samoczynnie ulatnia się w ciągu 30-40 minut po tym, jak farba z jego zawartością zostanie położona na włosach. Monoetyloamina nie znika sama, trzeba ją usunąć z powierzchni włosów, bo jeśli pozostanie tam zbyt długo, wyrządzi spore zniszczenia. To ona spowalnia pracę gruczołów łojowych, co jest bezpośrednią przyczyną przesuszenia włosów, rozpulchnienia ich, a w skrajnych przypadkach nawet spalenia, podobnego do nieudolnej trwałej ondulacji. Jeśli jednak nie dopuści się do pozostawania farby bez amoniaku przez kilka godzin na włosach i zostanie ona usunięta po upływie czasu określonego przez producenta, to farby bez amoniaku są zdecydowanie bardziej przyjazne zarówno skórze głowy, jak i włosom.

Koloryzacja bez amoniaku – przed i po

Pomimo faktu, że farby bez amoniaku są mniej agresywne dla skóry głowy i włosów, warto przygotować się odpowiednio do samej koloryzacji. Przede wszystkim najlepiej powstrzymać się od mycia głowy przynajmniej na 24 lub 48 godzin przed farbowaniem. Pozwala to na zachowanie na powierzchni włosów płaszcza lipidowego, który wytworzył się po ostatnim kontakcie włosów z szamponem. Płaszcz lipidowy chroni strukturę włosa przed degradacją na co dzień, ochroni ją także w sytuacji kontaktu włosa z farbą.

Po usunięciu farby bez amoniaku z włosów warto pozwolić im wyschnąć w warunkach naturalnych. Gorące powietrze przesusza dodatkowo włosy i powoduje matowienie i płowienie koloru. Po koloryzacji też nie powinno się myć włosów szamponem przez co najmniej dobę. Pigment potrzebuje około 24 godzin, aby właściwie osadzić się na włosach. Umycie włosów zbyt szybko spowoduje wypłukanie barwnika, a kolor nie osiągnie swojej pełnej intensywności.

Włosy farbowane źle znoszą ekspozycję na słońce. Promienie słoneczne powodują płowienie koloru. Z tego powodu warto używać odżywek do włosów zawierających filtry UV. W ten sposób można ochronić włosy przed niszczącym działaniem promieni ultrafioletowych.