Home Bez kategorii Zalety chustonoszenia

Zalety chustonoszenia

9eceb0ddd96f86b0527fa017871e4cec

Chustonoszenie kojarzy się większości rodziców z ekologicznym rodzicielstwem – jednak, oprócz „ekologii”, w rzeczywistości posiada ono wiele różnych zalet – przede wszystkim wygodę i praktyczność, szczególnie kiedy rodzice mają również starsze dziecko. Używając chusty, mogą mniejsze dziecko mieć blisko siebie a uwagę poświęcić starszemu. Chustonoszenie jest również bardzo wygodne z praktycznego punktu widzenia – nie trzeba wszędzie zabierać wózka – który nierzadko sporo waży.
     
Wiązanie chusty

Mimo wielu głosów dotyczących problematyczności odpowiedniego zawiązania chusty warto wspomnieć, że o ile początki nauki odpowiedniego wiązania chusty mogą być rzeczywiście trudne i monotonne, o tyle, gdy nabierze się wprawy to sprawne zawiązanie chusty może zająć mniej czasu niż montaż nosidełka. Warto również wspomnieć iż chustę można wiązać na wiele sposobów – nie tylko z przodu, ale również na biodrze czy też na plecach, co jest znacznym ułatwieniem dla rodziców.

Zdrowie i rozwój dziecka

Chusta jest bardzo dobrym sposobem noszenia dziecka pod kątem fizjologicznym – ułatwia ona utrzymanie odpowiedniej pozycji kręgosłupa dziecka oraz odpowiednie rozstawienie jego nóżek (tzw „żabka fizjologiczna”), umożliwiając tym samym prawidłowy rozwój bioder. Noszenie dziecka w chuście zaspokaja również jego potrzebę bliskości – dziecko jest „przyklejone” do rodzica, słyszy bicie jego serca a dzięki temu czuje się bezpieczne i spokojne. Z chustonoszenia płyną również korzyści dla rozwoju dziecka – rodzic noszący dziecko w chuście, umożliwia maluchowi oglądanie świata z tej samej co on, ”dorosłej” perspektywy. A mając dziecko przy sobie częściej też do niego mówi czy tłumaczy różne rzeczy – w związku z tym więź między dzieckiem a rodzicem staje się silniejsza.

Wybór chusty

Na rynku jest dostępnych wiele chust do noszenia dzieci, m.in. natibaby, lennylamb czy storchenwiege. Również instrukcje dotyczące wiązania chusty są ogólnodostępne – wiele osób opublikowało filmiki instruktażowe na YouTube. Zalet chustonoszenia jest wiele – zarówno dla dziecka jak i dla mamy.