Home Zdrowie Z trądzikiem można wygrać

Z trądzikiem można wygrać

marzec-009-eskulapestetyka-pl-z-tradzikiem-mozna-wygrac

Gładka skóra czasem staje się niedoścignionym marzeniem niektórych młodych ludzi. Niestety, trądzik na twarzy spędza sen z powiek niejednej osobie, a uporczywe pryszcze i zaskórniki nie chcą zniknąć, pomimo stosowania wielu domowych metod. Trzeba więc sięgnąć po bardziej radykalne metody, które odpowiednio stosowane przynoszą bardzo dobre efekty i znacznie podnoszą komfort życia osobom dotkniętym tą przypadłością.

Każdą postać trądziku warto skonsultować z lekarzem dermatologiem, bo on oceni przede wszystkim rodzaj i pochodzenie tych dolegliwości, a to znacznie ułatwi dobranie odpowiednich metod walki oraz pozwoli na włączenie leczenia farmakologicznego w trudniejszych przypadkach. Jeśli więc mamy diagnozę, to pora rozpocząć skuteczne działanie.

Trądzik zaskórnikowy i grudkowy

Jedną z bardziej bolesnych form trądziku młodzieńczego jest właśnie ten grudkowaty, który niestety często pozostawia bardzo brzydkie blizny potrądzikowe. Z kolei zaskórnikowa forma trądziku, to wiele małych, czarnych krostek, które bardzo trudno usunąć.

W obu tych przypadkach polecany jest zabieg mikrodermabrazji diamentowej. To bezbolesna metoda, polegająca na usuwaniu warstw naskórka za pomocą ścierania go głowicami diamentowymi, które dobiera się indywidualnie do każdego przypadku. Mikrodermabrazja diamentowa skutecznie oczyszcza skórę oraz redukuje blizny potrądzikowe.

Walcząc z trądzikiem grudkowym lub zaskórnikowym warto zastosować też peelingi medyczne, oparte na kwasie migdałowym lub salicylowym, a w przypadku bardzo wrażliwej skóry można zastosować kwas azelainowy. Profesjonalista z pewnością dobierze odpowiedni preparat.

Trądzik młodzieńczy i sterydowy

Kwas azelainowy ma zresztą znacznie więcej zalet, bo przeciwdziała pojawianiu się czynników nasilających zmiany trądzikowe, zapobiega powstawaniu nowych zaskórników oraz blokuje nadaktywność melanocytów. Ten rodzaj kwasu jest nieoceniony w walce trądzikiem sterydowym i często jest stosowany w momencie, gdy inne kwasy zawiodą. Tego typu peeling jest świetnym zamiennikiem dla leczenia retinoidami.

Zwykły trądzik i ten różowaty

Na trądzik bardzo dobry wpływ mają także naświetlania lampami LED, bo emitowane przez nie światło niebieskie ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Tego typu zabiegi są bardzo skuteczne w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego, bo niebieskie światło niszczy beztlenowe bakterie, które właśnie wywołują trądzikowe zmiany skórne.

I wreszcie laser

Aby pozbyć się trądziku można też skorzystać z chyba najbardziej skutecznej dziś metody, a mianowicie z zabiegów, w czasie których wykorzystuje się laser. Takimi urządzeniami dysponują zwykle dobre salony i kliniki medycyny estetycznej.

Czy jest to skuteczniejsza metoda od leczenia farmakologicznego? Wszystko zależy od przypadku, a często połączenie obu metod daje najlepsze efekty. Do najskuteczniejszych metod laserowego rozwiązywania problemu należy tak zwane frakcjonowanie nieablacyjne lub frakcjonowanie z ablacją.

W pierwszym wariancie światło lasera przedostaje się do głębszych wraz skóry, tworząc tam niewielkie uszkodzenia, które pobudzają skórę do regeneracji, a praca gruczołów łojowych normalizuje się. Podczas frakcjonowania nieablacyjnego naskórek pozostaje nienaruszony, więc codzienne funkcjonowanie pacjenta nie ulega zmianie.

Jeśli frakcjonowanie zostanie połączone z ablacją, nastąpi usunięcie części naskórka, ale jednocześnie zostaną usunięte bakterie z gruczołów łojowych oraz odsłonięte zostaną mikrouszkodzenia powstałe przy frakcjonowaniu, co przyspieszy proces ich gojenia. Tu jednak pacjent będzie wymagał pewnego okresu rekonwalescencji, bo to już jest metoda inwazyjna.

Formę zabiegu laserowego zawsze powinien dobierać kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej, dlatego warto korzystać z dobrych salonów i klinik, takich jak chociażby eskulapestetyka.pl. Tu masz pewność, że znalazłeś się w dobrych rękach.