Home Zdrowie Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jakie są jego przyczyny i sposoby rozwiązania problemu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jakie są jego przyczyny i sposoby rozwiązania problemu?

Full length photo of lovely charming person raising arms laughing wearing pants trousers isolated over blue background

Istnieje wiele typów nietrzymania moczu w zależności od przyczyny, która je wywołuje. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących. Jakie są jego przyczyny? Jak skutecznie radzić sobie z problemem, by szybko odzyskać swobodę i radość życia?

Nietrzymanie moczu – kiedy można je stwierdzić?

O nietrzymaniu moczu, bez względu na jego typ i przyczynę, możemy mówić wówczas, gdy dochodzi do mimowolnej mikcji (oddania moczu), czyli takiej, która nie była zaplanowana. W jej wyniku może dojść do częściowego lub nawet całkowitego opróżnienia pęcherza. Jednorazowy incydent nie musi od razu wzbudzać obaw.
Czasem trudności z zapanowaniem nad pęcherzem są jedynie krótkotrwałe i nie wynikają z poważnych zaburzeń, a np. z faktu przyjęcia leków moczopędnych lub zapalenia pęcherza. Po wyeliminowaniu tych czynników sytuacja wraca do normy. Gdy natomiast mimowolne oddawanie moczu zdarza się częściej i utrudnia codzienne funkcjonowanie, należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – co należy o nim wiedzieć?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących typów. Jego główną przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy. Te, gdy są za słabe, nie zaciskają odpowiednio cewki moczowej. Jak wskazuje nazwa „wysiłkowe”, wypływ moczu następuje najczęściej podczas aktywności, wysiłku. Niekoniecznie musi to być wysiłek duży, jak np. uprawianie sportu. Czasem wystarczy schylenie się w celu podniesienia siatki z zakupami, kichnięcie, kaszel czy… nagłe zaśmianie się.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy przede wszystkim kobiet. Mogą na nie cierpieć mężczyźni po operacyjnym usunięciu prostaty. Na osłabienie mięśni dna miednicy mają wpływ różnorodne czynniki. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z liczbą przebytych ciąż i porodów. Nie bez znaczenia jest także nadwaga.

Czy można zapobiec wysiłkowemu NTM?

Profilaktyka jest ważna i na pewno zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna pozwalająca zachować kondycję i prawidłową masę ciała, ćwiczenia mięśni Kegla, unikanie używek – za to wszystko organizm będzie wdzięczny, dlatego warto o siebie dbać. Nie można natomiast z całkowitą pewnością stwierdzić, że NTM nie zaskoczy któregoś dnia. Bo tak może się stać pomimo prowadzenia bardzo zdrowego stylu życia.

Czy wysiłkowe nietrzymanie moczu można wyleczyć?

Im szybciej po pojawieniu się pierwszych oznak problemu podejmiemy właściwe działania, tym większa szansa na odniesienie sukcesu w walce z nietrzymaniem moczu. Choć metody tejże walki są bardzo proste i możemy je samodzielnie wdrożyć w życie, mimo to zawsze warto udać się do lekarza na konsultację. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że będzie on w stanie ustalić konkretny typ i przyczynę, a dalej zarekomendować najbardziej odpowiednie do naszej sytuacji rozwiązania. Lekarz może zlecić szereg badań, począwszy od podstawowego badania moczu i krwi, a skończywszy na USG układu moczowego.

Nasze starania mogą okazać się nieskuteczne, jeśli przyczyną jest np. infekcja układu moczowego. Nierzadko okazuje się, że za epizody NTM odpowiadają leki diuretyczne stosowane na nadciśnienie. Infekcji bakteryjnej nie wyleczymy bez antybiotyku (niepodjęcie leczenia może prowadzić do kolejnych powikłań), nie możemy też na własną rękę odstawiać przepisanych przez specjalistę leków.
Jeśli szczęśliwie wyniki badań nie pokażą żadnych nieprawidłowości, przede wszystkim należy wdrożyć w życie takie elementy jak: ćwiczenia mięśni Kegla, aktywność (tym bardziej jest konieczna, jeśli występuje nadwaga/otyłość), ograniczenie spożycia alkoholu, napojów kofeinowych i innych używek (a najlepiej całkowite ich wyeliminowanie).

Ćwiczenia mięśni dna miednicy trzeba wykonywać regularnie – kilka razy dziennie, przez okres kilku miesięcy. Dopiero wówczas można liczyć na widoczne efekty. Przed snem lub przed ważnym wyjściem warto ograniczyć przyjmowanie płynów. Ponadto komfort w czasie leczenia zdecydowanie podniosą specjalistyczne produkty chłonne, jak np. wkładki, podpaski czy bielizna chłonna. Są one bardzo dyskretne, wygodne, wykonane z przyjaznych skórze materiałów. Z kolei osobom zmagającym się z ciężkim i bardzo ciężkim stopniem NTM dedykowane są m.in. pampersy dla dorosłych i pieluchomajtki.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu, a także każde inne, nie musi odbierać radości życia i swobody. Nie musi wiązać się z koniecznością porzucenia dotychczasowych ulubionych aktywności. Warto podjąć z nim walkę – zwłaszcza, że istnieją duże szanse na zwycięstwo!