Home Zdrowie Wypadanie włosów – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Wypadanie włosów – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Portrait of beautiful young blonde girl with flying hair

Wypadanie włosów to powszechnie spotykany problem. Związany jest zarówno z genami, jak i z naszym sposobem życia i odżywiania. Każdego dnia gubimy około 100 włosów i jest to proces naturalny. Na miejsce tych, które wypadły powinny wyrosnąć nowe – jednak nie zawsze tak się dzieje. Problem pojawia się wtedy, kiedy utracone włosy nie odrastają, a my zaczynamy łysieć. Jakie są przyczyny łysienia? Co zrobić, żeby mu zapobiec? Kiedy udać się do specjalisty? Ten poradnik odpowie na najważniejsze pytania.

Przyczyny i zapobieganie

Przyczyn tracenia włosów może być wiele. U panów jest to zwykle kwestia dziedziczna, czyli posiadanie tak zwanego „genu łysienia”, najczęściej dziedziczonego po ojcu. Za łysienie androgenowe odpowiedzialny jest dihydrotestosteron (DHT), a potęgować je może przyjmowanie testosteronu z zewnątrz, na przykład w postaci środków dopingowych. Jeśli nastolatek zauważy, że jego ojciec łysieje lub już jest bezwłosy, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że za kilka lat czeka go to samo. W skrajnych przypadkach łysienie rozpoczyna się już w wieku nastoletnim, a to bywa często wyśmiewane przez rówieśników, co może prowadzić nawet do depresji.

Inną przyczyną łysienia jest być stres i zła dieta. Stres oddziałuje nie tylko na wygląd włosów, ale także na samopoczucie i wygląd całego naszego ciała. Czy to w ogóle możliwe, żeby być zdrowym i mieć piękne włosy, kiedy nasze nerwy są w strzępach? Odchudzanie, wszelkie zmiany w diecie, a przede wszystkim niedobory witamin mają ogromny wpływ na to, ile włosów mamy na głowie. Niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów są:

Witamina A – jej brak sprawia, że włosy stają się suche, słabe i łamliwe. Witamina A pobudza włosy do wzrostu oraz sprawia, że są nawilżone i mocne. Możemy wprowadzić ją do codziennej diety poprzez spożywanie dużej ilości zielonych warzyw, takich jak: brokuły, jarmuż, szpinak, czy natka pietruszki.

Witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6, B7, B8) – szczególnie witaminie B8 (inozytol) zawdzięczamy to, że rosną nam włosy, stosuje się ją, by zapobiec łysieniu. Znaleźć ją można szczególnie w podrobach, orzechach, nasionach i roślinach strączkowych.

Witamina C – brak witaminy C zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Stajemy się wtedy podatni na wszelkie infekcje, nasze włosy także chorują i wypadają. Uzupełnianie diety w witaminę C jest możliwe dzięki spożywaniu cytrusów, czarnej porzeczki, jarmużu, natki pietruszki, czy kapusty kiszonej.

Witamina D – oprócz wypadania włosów jej brak może doprowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca, artretyzm, czy zespół jelita drażliwego. Znajdziemy ją w jajkach, mleku, serach, olejach roślinnych i… w słońcu!

Witamina E – przyspiesza wzrost włosów, a obecna jest w jajkach, orzechach i nasionach.

Kwasy omega-3 – odżywiają, wzmacniają i nawilżają włosy. Uzupełniać je możemy głównie poprzez spożywanie tłustych ryb morskich.

Mikroelementy (cynk, miedź, żelazo) – wszystkie trzy pełnią niezwykle ważne role w prawidłowym utrzymywaniu włosów i całego ciała.

Do innych przyczyn wypadania włosów należą również choroby tarczycy, antybiotykoterapia oraz palenie papierosów.

Warto sprawdzić: 9 specjalistów od wypadania włosów na Pomorzu – drtrycholog.pl

Leczenie

W skrajnych przypadkach, w których suplementacja nie pomaga, warto udać się do specjalisty. Wypadaniem włosów zajmuje się dermatolog – trycholog. Leczenie powinno odbyć się pod kontrolą lekarza, który przepisze jeden z dostępnych na rynku leków, zawierających amineksil i minoksidil, wpływające na porost włosów. Przy codziennym stosowaniu pierwsze rezultaty zaczynają być widoczne po 2-4 miesiącach. Najbardziej skuteczna jest terapia zawierająca finasteryd, związek, który zapobiega przemianie testosteronu w DHT i tym samym blokuje wypadanie włosów. Taka terapia jest bardzo skuteczna, lecz kosztowna. Kolejnym krokiem w leczeniu łysienia jest przeszczep. Wykonuje się go, wszczepiając dobrze rozwinięte mieszki włosowe w miejsca ubytków. Popularna staje się również mezoterapia igłowa, polegająca na aplikowaniu w skórę głowy specjalnych koktajli odżywczych przy użyciu profesjonalnego urządzenia przypominającego pistolet.

Jak wygląda wizyta u trychologa:

Profilaktyka

Warto dbać o zbilansowaną dietę, jeśli wypadanie włosów nie jest kwestią dziedziczną. W innym przypadku zaleca się jak najszybszą konsultację z trychologiem, które postawi diagnozę i zastosuje odpowiednią terapię, póki jeszcze nie jest za późno.