Home Lifestyle Wyjeżdżasz pierwszy raz samochodem za granicę? Sprawdź, o czym warto pamiętać!

Wyjeżdżasz pierwszy raz samochodem za granicę? Sprawdź, o czym warto pamiętać!

wyjezdzaszpierwszyrazsamochodemzagranice1

Wyruszasz na zagraniczną wycieczkę objazdową własnym samochodem? A może wybierasz się za granicę w delegację? Niezależnie od tego, w jakim celu podróżujesz, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do takiej wyprawy — poznaj obowiązujące w danym kraju przepisy i sprawdź, czy posiadasz stosowne ubezpieczenie oraz potrzebne uprawnienia.

Ubezpieczenie komunikacyjne: czy „działa” za granicą?

Wybierasz się samochodem za granicę? Z pewnością jednym z kluczowych elementów, o jakie musisz się zatroszczyć, będzie ubezpieczenie komunikacyjne.

Sprawa jest dość prosta, jeśli podróżujesz po krajach Unii Europejskiej oraz tych, które podpisały Porozumienie Wielostronne. Wszędzie tam ważne będzie Twoje ubezpieczenie OC, z którego korzystasz na co dzień w kraju. W pozostałych przypadkach konieczne będzie wyrobienie tzw. Zielonej Karty, bądź też wykupienie ubezpieczenia granicznego (dowiedz się więcej tutaj: „Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą”).

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia dobrowolne, czyli np. AC, ich warunki uzależnione są od konkretnej polisy, wykupionej w danej firmie ubezpieczeniowej. Przed wyjazdem sprawdź więc koniecznie zakres swojego ubezpieczenia, a w razie potrzeby dokup odpowiednie rozszerzenie. Warto zwrócić uwagę np. na możliwość korzystania z polisy za granicą, takie usługi jak holowanie oraz na jego zakres kilometrowy poza krajem.

wyjezdzaszpierwszyrazsamochodemzagranice2

Przestrzegaj prawa: poznaj obowiązujące za granicą przepisy

Jasne jest, że nie będziesz w stanie dokładnie zapoznać się z wszystkimi przepisami obowiązującymi w kraju, do którego się udajesz. Na pewno jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Pierwszą z nich jest dozwolona prędkość jazdy. Pamiętaj, że mogą pojawić się tu spore różnice, w zależności od tego, jakie państwo jest celem Twojej podróży. O ile w terenie zabudowanym prędkość niemal zawsze wynosi 50 km/h, o tyle poza terenem zabudowanym czy na autostradzie różnice mogą być znacznie większe — a za przekroczenie prędkości możesz sporo zapłacić.

Zwróć też uwagę na to, czy nie jest zakazane korzystanie z wideorejestratorów, czyli popularnych w naszym kraju kamerek samochodowych. Okazuje się, że w wielu państwach nie są one mile widziane, a czasem za ich używanie możesz dostać mandat.

wyjezdzaszpierwszyrazsamochodemzagranice3

Dodatkowe opłaty: na co trzeba się przygotować?

Podróżując samochodem za granicę, możesz czasem spotkać się z koniecznością zapłacenia za przejazd konkretną drogą. Najczęściej płatne są oczywiście autostrady, jednak zapłacić trzeba często również w innych sytuacjach. W krajach Unii Europejskiej zazwyczaj płacisz za korzystanie z dróg, wykupując specjalne winiety, przyklejane na szybie — taka naklejka pozwala na przejazd płatnymi drogami. Winiety możesz kupić np. na stacjach benzynowych, na poczcie czy na przejściu granicznym; do wyboru masz zazwyczaj winiety krótko i długoterminowe.

Z dodatkowymi opłatami wiąże się często także przejazd tunelami, drogami alpejskimi czy mostami. W niektórych miastach płatne jest parkowanie — czasem jedynie w określonych miejscach bądź o określonych godzinach.