Home Zdrowie Wszystko o scalingu, piaskowaniu i fluoryzacji – kiedy warto wykonać te zabiegi?

Wszystko o scalingu, piaskowaniu i fluoryzacji – kiedy warto wykonać te zabiegi?

codzienna-stomatologia

Posiadanie oraz utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu nie jest trudne. Najważniejsza jest codzienna profilaktyka oraz regularne kontrole uzębienia u stomatologa. W trakcie jednej z takich wizyt warto zapytać dentystę o dodatkowe zabiegi higieniczne i wzmacniające dla naszych zębów.
Prawidłowo przeprowadzony zabieg higieniczny daje przede wszystkim efekt wizualny – oczyszcza zęby z kamienia i osadu, przez co wydają się naturalnie bielsze. Warto jednak wiedzieć, że istnieje aspekt zdrowotny. W wyniku tych zabiegów następuje odnowa wiązań pomiędzy kością a zębami, co owocuje ich ogólnym wzmocnieniem.

Kamień nazębny to płytka nazębna, która uległa zmineralizowaniu. Warto dbać o jego regularne usuwanie, ponieważ osłabia on przyzębie i jest środowiskiem, w którym łatwo zbierają się bakterie. Jednym z najpopularniejszych sposobów pozbycia się kamienia jest scaling. Istnieją dwa rodzaje tego zabiegu: scaling naddziąsłowy (polega na usunięciu kamienia z powierzchni korony zęba) oraz poddziąsłowy (usuwa kamień spod powierzchni dziąseł). Istnieje co najmniej kilka metod scalingu, najstarszą z nich jest naturalnie scaling ręczny. Polega na przeprowadzeniu zabiegu z użyciem narzędzi takich jak sierpy, motyczki, dłutka i pilniczki. To bardzo pracochłonna metoda, która wymaga ogromnej precyzji. Scaling można także przeprowadzić mechanicznie, za pomocą ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Urządzenie generuje drgania do kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Stomatolog przykłada końcówkę skalera do zęba, dzięki temu drgania przenoszą się na jego powierzchnię. Siła i ilość drgań rozbijają kamień nazębny, dzięki czemu można go później usunąć.

Kolejnym zabiegiem, który powinien być przez nas stosowany w celu utrzymania higieny jamy ustnej jest piaskowanie. To zabieg dentystyczny, który pomaga w pozbyciu się płytki nazębnej, osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą piaskarki. To urządzenie kierujące na powierzchnię naszych zębów strumień specjalnego piasku dentystycznego. W trakcie tego zabiegu usunięty zostaje także kamień nazębny, ale tylko ten osadzony na zębach w nieznacznym stopniu.

Scaling i piaskowanie to dwie metody usuwania zanieczyszczeń nazębnych, jednak powszechnie stosuje się je razem, jako zabiegi uzupełniające. – Najskuteczniej usuniemy kamień, jeśli połączymy obie metody – twierdzą stomatolodzy z kliniki Codzienna StomatologiaPierwszym etapem powinno być rozbicie go za pomocą skalera, a następnym piaskowanie, gdzie pozbywamy się osadu i powierzchniowych przebarwień. Powierzchnia zęba jest w trakcie piaskowania polerowana, co utrudnia osadzanie się kamienia w przyszłości.

Fluoryzacja to natomiast zabieg doskonale wzmacniający szkliwo naszych zębów oraz zapobiegający występowaniu próchnicy. Najpopularniejszym sposobem jest dostarczanie jonów fluoru w gabinecie stomatologicznym bezpośrednio na powierzchnię zęba czyli tzw. lakierowanie. Polega na pokryciu szkliwa fluorem za pomocą specjalnych pędzelków i pozostawieniu go na pewien czas. Uwalniane jony fluorkowe zredukują ryzyko próchnicy nawet do 40%. – Przed fluoryzacją zęby muszą być maksymalnie oczyszczone, dlatego w klinice Codzienna Stomatologia często radzimy, aby wcześniej wykonać scaling i piaskowanie da stuprocentowego efektu – radzą stomatolodzy ze śląskiej kliniki.

Każdy z wyżej wymienionych zabiegów powinien być przeprowadzany raz, dwa razy do roku. Najlepiej będzie zastosować wszystkie trzy podczas jednej wizyty (niektóre gabinety oferują te zabiegi w komplecie, jako jedna usługę). Jednak niektóre osoby powinny wykonywać je częściej – do tej grupy należą przede wszystkim osoby palące papierosy.