Home Kariera i rozwój „Wszystko jest łatwiejsze, niż nam się wydaje” Rafael Santandreu – recenzja książki

„Wszystko jest łatwiejsze, niż nam się wydaje” Rafael Santandreu – recenzja książki

wszystko jest latwiejsze niz nam sie wydaje

W obliczu wyzwań jakie stawia przed nami codzienność, w chwilach, w których życie nie wygląda jak idealny kadr z Instagrama, można przyjąć kilka skrajnie różnych od siebie postaw.

Jedną z nich jest skulenie się, wycofanie, zrzucenie odpowiedzialności za całe zło które nas spotyka na wszystkich innych , włącznie ze złośliwością wszechświata i przysłowiowe załamanie rąk. Jest to nie tylko postawa pasywna, ale także agresywna, gdyż oddając odpowiedzialność za własne życie komuś innemu i siłom zewnętrznym stajemy się niejako marionetkami w rękach wichrów zbiegów okoliczności stając się bezwolnymi, coraz mniej pewnymi siebie, coraz słabszymi jednostkami, które z każdym kolejnym dniem tracą radość życia, poczucie jego sensu i umiejętność radzenia sobie z problemami na rzecz apatii i strachu przed czymkolwiek co wymagałoby jakiejkolwiek aktywności kierując się w ten sposób wprost ku wszelkiego typu neurozom.

A tymczasem jak przekonuje hiszpański psychoterapeuta, profesor w dziedzinie psychologii Rafael Santandreu wszystko jest łatwiejsze, niż nam się wydaje. A my sami tworząc w swojej głowie skomplikowane scenariusze filmów katastroficznych ze sobą w roli głównej, robimy sobie największą krzywdę zwracając uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa, które raczej nigdy nie zagoszczą w naszym życiu. Strach i ciągnące się za nim reakcje hormonalne w naszym organizmie będą jednak prawdziwe i w skuteczny sposób utrudnią życie krzyżując nam plany.

Poradnik „Wszystko jest łatwiejsze, niż nam się wydaje” przedstawia zupełnie inną, i jak potwierdzają przykłady opisywane przez autora, bardziej efektywną ścieżkę radzenia sobie nawet z tak ekstremalnymi sytuacjami jak częściowa utrata zdrowia. W poszczególnych częściach, dzięki ćwiczeniom, medytacjom i historiom prawdziwych ludzi, czytelnik uczy się zupełnie nowego sposobu postrzegania trudności z którymi przyszło mu stanąć oko w oko. Tematyka jest bardzo obszerna i obejmie takie zagadnienia jak chociażby wymagania wobec siebie i świata zewnętrznego, przejmowanie się, zamartwianie, charyzma, wyznaczanie celów, kryzys, relacje międzyludzkie, napady lęku, czy wewnętrzny spokój. Niewątpliwym plusem tej publikacji poza  ogromną zawartością wiedzy merytorycznej wynikającej tak z wykształcenia jak i wieloletniej praktyczni terapeutycznej autora jest język. Czytając tą książkę ma się wrażenie jakby słuchało się rad od serdecznego przyjaciela, który chce dla nas dobrze. A odczuwanie przez czytelnika tego przyjacielskiego nastawienia autora jest równoznaczne z realizacją jednego z jego priorytetów, co buduje jeszcze większe zaufanie, wynikające już nie tylko z czystego autorytetu naukowego, ale przede wszystkim szczerości i otwartości. I tak oto czytelnik z ciekawością i bez obaw zaczyna testować na sobie prezentowane w książce techniki, chętnie wykonuje ćwiczenia i jakoś tak magiczne i bez większego wysiłku, mały krokami wprowadza zmiany do swojego sposobu postrzegania świata.

Dzięki temu „Wszystko jest łatwiejsze, niż nam się wydaje” Rafaela Santandreu staje się podręcznym poradnikiem autoterapii po który może sięgnąć każdy. A jego czytelny układ wraz z podsumowaniem rozdziałów ułatwi szybkie odnalezienie interesującego nas fragmentu tudzież ćwiczenia także jakiś czas od pierwszej lektury.

Jako osoba interesująca się rozwojem osobistym i psychologią przeczytałam już wiele książek i poradników podejmujących tę tematykę.  To co wyjątkowo podoba mi się w tej publikacji to bezpośredni sposób narracji tak różny od tego amerykańskiego, wynikający być może z hiszpańskiego temperamentu autora jego otwartości na ludzi i prawdziwej pasji z jaką wykonuje swoją pracę, które po prostu czuć.
Niezwykle cenne, z mojego punktu widzenia, jest także zwrócenie uwagi na intencje oraz skupienie się na stanie rzeczy z chwili obecnej, w celu ułatwienia procesu wprowadzania zmiany.

Kinga Piwowarska

Wydawnictwo:Muza