Home Design i wnętrze Wielkanocny stół w trzech odsłonach

Wielkanocny stół w trzech odsłonach

Fot.: Eurofirany

Już wkrótce spotkamy się z najbliższymi przy wielkanocnym stole. Oprócz tradycyjnego koszyczka, wyśmienitych potraw i deserów nie może na nim zabraknąć również ozdób i stylowego świątecznego nakrycia. O pomysłach na modne dekoracje w różnych barwach opowiada Justyna Czapla, stylistka marki wnętrzarskiej Eurofirany.

Pastele – hit sezonu

Pudrowe odcienie różu, błękitu czy fioletu dominują w tegorocznych dekoracjach wiosennych, a zarazem wielkanocnych. Świąteczny stół w pastelowych barwach będzie idealnie podkreślał radosną atmosferę Wielkanocy i początek długo wyczekiwanej wiosny. – Na stole możemy rozłożyć jasnoróżowy obrus lub bieżnik. Każde nakrycie niech będzie, np. w innym odcieniu. Taki efekt uzyskamy chociażby dobierając różne podkładki lub serwetki. Sztućce obwiążmy atłasowymi wstążeczkami. Pamiętajmy o stroiku ze świecą. Możemy też w przezroczystym wazonie lub na paterze umieścić pisanki w pastelowych barwach. Przy każdym talerzu ułóżmy gałązkę bukszpanu, która będzie ładnym kontrastem dla delikatnych barw. Na tak radosnym stole nie powinno zabraknąć dekoracyjnych figurek – zabawnych zajączków i króliczków. Jeśli zależy nam na bardziej eleganckim efekcie, dobierzmy białe elementy – np. obrus lub talerze – radzi Justyna Czapla z Eurofiran.

Fot.: Eurofirany
Fot.: Eurofirany

Biel&czerń

Biało-czarne dekoracje nie muszą oznaczać nudy ani zbytniej powagi. – Wbrew pozorom ten klasyczny zestaw barw daje nam wiele możliwości dekoracyjnych. Możemy bawić się zdobieniami, dobierając np. naczynia czy tekstylia w biało-czarne kropki, paski lub inne geometryczne wzory – mówi stylistka i dodaje: Oryginalny efekt uzyskamy malując na czarnych pisankach białe wzory i na odwrót. Z kolei nad stołem możemy zawiesić gałązki bazi ozdobione biało-czarnymi wstążeczkami. W naszej wielkanocnej kolekcji mamy także wiele stylowych figurek i dekoracji w tych barwach. Dla ożywienia nakrycia możemy dodać kolor zielony lub różowy. Tak klasyczne zestawienie sprawdzi się zarówno w bardzo nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach.

Kolekcja GRIS_fot. Eurofirany
Fot.: Eurofirany

Żółty i zielony

Symbolizująca życie i rozkwitającą wiosnę zieleń w połączeniu z kolorem żółtym to najbardziej tradycyjny duet wielkanocny. Świąteczny stół przystrojony w tych barwach będzie świeżą i radosną dekoracją całego domu. – Możemy zaskoczyć naszych gości, jeśli na stole umieścimy nietypowe ozdoby, np. stroiki z naturalnych gałązek lub liści, kolorowe pisanki w wytłoczkach zamiast naczynia czy kolekcją małych figurek w kształcie zajączków, króliczków i innych wielkanocnych symboli. Przy każdym nakryciu możemy postawić małe miseczki lub słoiczki z zasadzoną rzeżuchą, na której poukładamy np. słodkie pisanki – podpowiada Justyna Czapla. W ferworze przygotowań nie zapomnijmy o eleganckich tekstyliach – obrusach, serwetkach czy bieżniku. To podkreśli świąteczny charakter całego nakrycia.