Home Styl Wianek ślubny – piękny dodatek panny młodej

Wianek ślubny – piękny dodatek panny młodej

bukiet-slubny

Wianek to nieodłączny element dziewczęcego stroju komunijnego. A co ze ślubem? Czy warto zamienić welon na wianek?

    
Symbol niewinności

Wianki w tradycji postrzegane są jako symbol niewinności. Dodatkowo miały chronić Młodą Parę przed złymi mocami oraz zapewniać jej szczęście. Przez lata były atrybutem Panien Młodych, które po ślubie oddawały go druhnom podczas oczepin i traciły swoje wiano na zawsze. Wianki zostały wyparte przez welony, kapelusze i tiary, ale w ostatnich latach wracają do mody.

Jakie wianki na ślub?

Największą chluba cieszą się wianki wykonane z naturalnych kwiatów. Współcześnie nie wyplata się ich już własnoręcznie, a raczej zleca to doświadczonym florystom. W końcu ślubny wianek musi przetrwać długie godziny we włosach Panny Młodej. Zatem powinien być wykonany z odpowiednio trwałych kwiatów oraz dobrze zabezpieczony przed utratą wilgoci. Jeśli mimo tego obawiasz się o jego trwałość, a zależy Ci na akcencie rustykalnym w Twojej ślubnej stylizacji, wianek możesz wykorzystać podczas sesji plenerowej. Takimi realizacjami zajmuje się m.in. Butik Florystyczny Amarant z Grodziska Mazowieckiego, który komponuje zarówno wianki jak i bukiety ślubne.

Trendy kwiatowe

Bardzo modne jest komponowanie wianka z bukietem ślubnym oraz innymi dekoracjami np. wystrojem kościoła czy sali weselnej. Niektóre z Panien Młodych do wianka dobierają sobie także biżuterie kwiatową np. bransoletę z tych samych roślin. Jeśli nie jesteś przekonana do przystrojenia głowy wiankiem podczas swojego ślubu, lecz jednak marzysz o kwiatach we włosach możesz wybrać skromniejszą formę np. pojedynczy kwiat wpięty we włosy lub kwiaty przypięte do opaski.

Stylistyka rustykalna

Coraz modniejsze są Panny Młode nawiązujące swoim stylem do klimatów rustykalnych lub boho, z którymi doskonale komponują się wianki ślubne. Przy zwiewnych i delikatnych sukniach wyglądają bardzo kobieco. Wianki nadają się zarówno do wpięcia we włosy rozpuszczone, jak i upięte. Będą dobrą ozdobą dla pań planujących ślub między kwietniem a wrześniem, wtedy najłatwiej jest o dostępność kwiatów nadających się do wyplatania wianków.

Kwiaty do wianków ślubnych

W wiankach można wykorzystać różnego rodzaju kwiaty. Do najpopularniejszych roślin używanych w wiankach zalicza się: eustomy, róże, peonie, dalie, goździki, margaretki, gipsówkę i wiele, wiele innych. Wszystko uzależnione jest od gustu Panny Młodej i dostępności kwiatów, w określonym terminie.

Kolorystyka wianków

Jeżeli chodzi o kolorystykę, to jest ona w zasadzie dowolna. Jeśli Panna Młoda chce coś subtelniejszego, to wybiera wianek w jasnych, pudrowych barwach. Jeśli zaś stawia na mocny, kwiatowy akcent, wówczas kolor wianka może być mocniejszy. Najważniejsze jest, aby odpowiadał on oczekiwaniom zamawiającej oraz pasował do całokształtu stylizacji ślubnej. Wianek powinien współgrać z fasonem i kolorem sukni ślubnej oraz dodatków do niej. Musi być także zgodny z kolorem przewodnim wybranym do innych ozdób. Dobrze, aby charakter całego wesela był spójny. Zatem, jeśli przyjęcie jest bardzo nowoczesne, to rustykalny wianek może do niego nie pasować. Natomiast, jeśli zaplanowałaś wesele w stylu przywołującym na myśl sielską wieś, to jak najbardziej możesz skorzystać z ozdoby, jaką niewątpliwie jest wianek. Jego naturalne i jasne barwy, świeże kwiaty i delikatny zapach będą jeszcze bardziej współgrać z sielankowym klimatem.

fot. www.amarantkwiaty.pl