Home Lifestyle Wakacyjny wypoczynek w Dalmacji

Wakacyjny wypoczynek w Dalmacji

depositphotos_28986593_original

Jednym z popularniejszych wakacyjnych kierunków wśród polskich turystów jest Chorwacja. Ten zróżnicowany krajobrazowo kraj oferuje wspaniałe zabytki, rewelacyjną kuchnię i klimat, zapewniający wyśmienitą pogodę. Oprócz Istrii i wysp chorwackich, Polacy najczęściej decydują się na miejscowości położone w Dalmacji, historycznej krainie, obejmującej całe wybrzeże Adriatyku od wyspy Pag na północy, aż po Czarnogórę na południu. Na obszarze tego regionu znajdują się cztery parki narodowe. Pierwszy z nich to Paklenica, położony na południowym stoku pasma górskiego Velebit, w krasowym kanionie. Drugi, Kornati, swym zasięgiem obejmuje archipelag wysp zlokalizowany na południe od Zadaru. Tworzy go 89 wysp. Park Narodowy Krka położony jest w pobliżu miasta Szybenik i obejmuje rejony środkowego i dolnego biegu rzeki Krka. Czwarty znajduje się na wyspie Mljet. W jego granicach znajdują się dwa słone jeziora, które mają połączenie z Adriatykiem poprzez małe cieśniny.

Ale Dalmacja to przede wszystkim małe, urokliwe miasteczka, w których życie toczy się innym rytmem i nadmorskie kurorty pełne turystów z całego świata, gwarne i radosne. Oferowane tu zakwaterowanie pozwala na wygodny i stosunkowo tani pobyt, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na wynajem kwater prywatnych. Są to pokoje, apartamenty, domy czy wille z basenem, które zapewniają komfortowy i całkowicie niezależny wypoczynek. Ciekawe propozycje posiada w swojej ofercie serwis tylkochorwacja.pl. Warto już teraz zacząć poszukiwania miejsc noclegowych, bo im bliżej wakacji, tym coraz trudniej o znalezienie naprawdę atrakcyjnych, zarówno pod względem ceny, jak i standardu, kwater w miejscach, które nas najbardziej interesują.

Wypoczynek w Dalmacji od samej północy, aż po Dubrownik to także możliwość poznania wciąż żywej kultury i tradycji dalmatyńskiej, zabytkowej architektury i burzliwej historii tego obszaru. W okresie antyku Dalmacja stanowiła rzymską prowincję, co przełożyło się na tak dużą ilość zabytków w tym regionie. Zadar, jedno z największych miast regionu, nazywany jest „miastem rzymskich zabytków; ciekawe i imponujące obiekty, które datowane są na okres cesarstwa rzymskiego można zobaczyć w Szybeniku czy Splicie. Zdecydowanie warty wizyty jest Dubrownik, a jedną z chętniej odwiedzanych miejscowości przez turystów z całego świata jest Trogir, słynący ze wspaniałych zabytków.

Warto także wspomnieć o jeszcze jednym czynniku podnoszącym atrakcyjność tego obszaru, jakim jest kuchnia dalmatyńska. Dania chorwackie podawane w regionie Dalmacji są specyficzne ze względu na sposób przygotowania jedzenia. Większość dań jest gotowanych, część przygotowuje się na grillu (gradele) lub piecze (słynna peka, dalmatyńska metoda pieczenia). Najwięcej potraw powstaje na bazie owoców morza i warzyw. Region ten jest bogaty w śródziemnomorskie zioła, takie jak szałwia, liść laurowy, rozmaryn, bazylia i oliwki, który dodawane do potraw nadają im wyjątkowy smak.