Home Kariera i rozwój Ukryte przyczyny codziennych zachowań – recenzja książki Dagmary Skalskiej „Osobowość pełna magii”

Ukryte przyczyny codziennych zachowań – recenzja książki Dagmary Skalskiej „Osobowość pełna magii”

osobowość_pełna_magii

Czy po odpowiedzi na dwa pytania można rozpoznać typ osobowości? Czy tak znikomy wycinek wiedzy wystarczy do stworzenia wnikliwej analizy największych wyzwań z jakimi zmaga się dany człowiek? Wyzwań nieuświadomionych, często wypartych, przykrytych tysiącem wymówek i takich do których często sami nie mamy wglądu?

Przed sięgnięciem po książkę Dagmary Skalskiej „Osobowość pełna magii” odpowiedziałabym, że wszystkie postawione we wstępnie tezy są nie tyle dziwne ile wręcz absurdalne. Ta jedna książka zmieniła moje myślenie.

Oparta o Enneagram oscylująca między psychologią, magią, a głębokim zrozumieniem natury ludzkiej pozycja wzbudza ogromne emocje.  Szczera i zgodna z wewnętrznymi przekonaniami odpowiedź na dwa pytania staje się kluczem, a wręcz wytrychem do świata wewnętrznego „ja” do którego przez wiele lat kursów, szkoleń, poszukiwań, nie miałam dostępu.

Czytanie genezy powtarzających się w naszym życiu problemów, które niezależnie od zmiany środowiska, nastawiania i koloru włosów ciągną się za nami jak smętny cień to prawdziwa jazda bez trzymanki. Towarzyszą jej skrajne emocje, oburzenie, odrzucenie, dyskomfort, wyparcie. Głębsza analiza, odłożenie lektury na kilka dni, pozostanie z tematem sam na sam, bez nacisku, przyjrzenie się swojemu życiu z nieco innej perspektywy, tej zasugerowanej przez autorkę, aż po umiejętne zebranie feedbacku z otoczenia i głęboki oddech pozwalają na powrót do „Osobowość pełna magii” i bardziej świadome zetknięcie się z  zawartymi w niej treściami.

Po „Osobowość pełną magii” powinny sięgnąć osoby, które naprawdę chcą dokonać jakiejś znaczącej zmiany w swoim życiu, które są świadome tego, że jest to wyzwanie wiążące się z ciężką, a czasami nawet wieloletnią pracą nad sobą. Tak jak pewne wzorce zachowań utrwalaliśmy latami, tak jak pewien specyficzny język sterował naszym życiem odkąd tylko pamiętamy, tak teraz chcąc przestać wchodzić w identyczne relacje potrzebujemy czasu i wytrwałości.

A po książkę Dagmary Skalskiej, pisarki, inspiratorki i blogerki, na pewno będę sięgać na tej drodze zmiany wielokrotnie,

Kinga Piwowarska
Więcej o książce „Osobowość pełna magii” dowiesz się tutaj.