Home Zdrowie Trądzik – problem nie tylko wieku dojrzewania

Trądzik – problem nie tylko wieku dojrzewania

tradzik-u-doroslych

Nastolatkowie zmagający się z uporczywym trądzikiem zwykle z utęsknieniem wyczekują, aż w ich organizmie zakończy się burza hormonów i trądzik zniknie wraz z wiekiem. Zła wiadomość jest jednak taka, że nie zawsze można na to liczyć. Coraz częściej trądzik nęka także osoby, które wiek dojrzewania mają dawno za sobą, gdyż przekroczyły 30., 40., a nawet 50. rok życia! W dodatku problem ten może dotyczyć osób, które w wieku dojrzewania wcale nie miały problemu ze skórą.

Skąd bierze się trądzik u dorosłych?

Trądzik u dorosłych pojawia się na skutek zmian hormonalnych, które powodują przede wszystkim wzmożone przetłuszczanie się skóry. U dorosłych również przyczyną mogą być hormony, jednak w nieco innym sensie. Często na przykład kobiety zauważają u siebie wypryski przed miesiączką, w drugiej fazie cyklu, co ma związek ze wzrostem w ich organizmie męskich hormonów – androgenów.

Inne przyczyny trądziku pojawiającego się w dorosłym wieku to między innymi stres, który powoduje wzmożone przetłuszczanie się skóry i powstawanie jej niedoskonałości, zła dieta, zwłaszcza bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czy nieodpowiednia pielęgnacja. Do powstawania wyprysków może przyczyniać się stosowanie kosmetyków zatykających pory, zwłaszcza ciężkich preparatów do makijażu. Niedoskonałościom cery sprzyja również jej wysuszanie. Czasami problemy takie mają też podłoże genetyczne.

Jak dorośli mogą poradzić sobie z trądzikiem?

Walka z trądzikiem w wieku dorosłym jest jeszcze trudniejsza niż w okresie dojrzewania, szczególnie, że wypryski nieraz idą w parze z pierwszymi zmarszczkami, a więc niełatwo jest zadbać o wszystkie potrzeby cery jednocześnie. Wysoką skuteczność w walce z trądzikiem dorosłych wykazują środki przepisywane na receptę.

U niektórych kobiet stan cery normuje się po rozpoczęciu stosowania środków antykoncepcyjnych – czasem nawet zaczyna się je brać tylko z tego powodu. Pozwala to na unormowanie gospodarki hormonalnej organizmu. Warto jednak pamiętać, że po ewentualnym odstawieniu takich pigułek problem może wrócić.

Innym sposobem kuracji pod okiem lekarza są doustnie stosowane antybiotyki, głównie retinoidy. Wykazują one bardzo skuteczne działanie, jednak stosowanie takiej kuracji zwykle jest dość wymagające, gdyż trzeba unikać wielu działań, jak opalanie czy nadmierny wysiłek fizyczny.

Bardzo ważna, tak w przypadku nastolatków, jak i osób dorosłych, trapionych przez trądzik, jest właściwa pielęgnacja cery. Wskazane jest jej przede wszystkim skuteczne oczyszczanie, najlepiej specjalnym żelem głęboko oczyszczającym i odblokowującym pory. Trzeba też starać się wybierać kosmetyki o lekkich formułach, zwłaszcza do makijażu.

Dowiedz się więcej na temat radzenia sobie z trądzikiem u dorosłych na Benzacne.pl.