Home Uroda Tonik kontra hydrolat. Czym tonizować skórę twarzy?

Tonik kontra hydrolat. Czym tonizować skórę twarzy?

hydrolat-w-zestawie-myjacym-700

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy kobiet stosujących makijaż to wieloetapowy proces, w którym bezwzględnie nie można zapominać o tonizowaniu jej PH. Do tej czynności zazwyczaj używamy toniku. Sprawdzimy czy warto zastąpić go hydrolatem.

Czym jest hydrolat?

Hydrolat to nazwa wciąż obco brzmiąca dla wielu osób. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wodę mleczną (hydro = woda, zaś late = mleko). Takie skojarzenie właśnie pojawia się, w związku z hydrolatem bezpośrednio po destylacji roślin z zastosowaniem pary wodnej – w ten sposób powstaje, jako produkt uboczny w procesie tworzenia olejków eterycznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat hydrolatów i najbardziej popularnych źródeł jego otrzymywania (czystek, róża, oczar wirginijski, kocanka, lawenda), zajrzyj na bit.ly/hydrolat-zamiast-toniku, gdzie Magdalena Jaglarz na swoim blogu kosmetycznym MJ przybliża aspekty jego powstawania.

W pewnym momencie dostrzeżono dobroczynne właściwości hydrolatu dla skóry i dzięki temu w procesie produkcyjnym przestał być postrzegany jedynie jako coś dodatkowego. Zapoczątkowało to jego bezpośrednie wytwarzanie. W składzie występują śladowe ilości olejków eterycznych, które pozostają po procesie destylacji oraz wyciągi roślinne, które w pozytywny sposób oddziałują na zdrowie skóry i wspierają jej pielęgnację.

Jakie zastosowanie ma hydrolat?

Hydrolat wyróżnia się kwaśnym odczynem, co sprawia, że podobnie jak tonik przywraca skórze prawidłowe pH, które zostaje zaburzone w czasie wcześniejszych zabiegów pielęgnacyjnych i myjących. Taki roślinny produkt możemy wybrać i stosować w ciągu dnia w zastępstwie toniku lub wody termalnej. Można wzbogacać hydrolitem również kremy, maseczki np. z glinki czy balsamy do ciała.

Wody roślinne, czyli hydrolaty mogą być wytwarzane z różnych roślin, stąd występują również znaczące różnice w ich podstawowych właściwościach. Niektóre wykazują działanie antybakteryjne, rozświetlające, ściągające czy wzmacniające naczynka lub nawilżające.

Jeśli sięgasz po hydrolat w stuprocentowym stężeniu, może mieć bardzo silne działanie, które będzie prowadzić do podrażnień skóry. U niektórych osób sprawdzi się więc wręcz idealnie w roli toniku, podczas gdy inni będą uskarżać się na zaczerwienienie oraz pieczenie. W przypadku cery wrażliwej dobrze jest stosować rozcieńczoną formę hydrolatu – pół na pół z wodą destylowaną.

Hydrolat nie dla każdego

Szczególną ostrożność w stosowaniu tego rodzaju preparatów powinni zachować alergicy oraz osoby cierpiące z powodu atopowego zapalenia skóry czy kobiety w ciąży. Aromaterapeutyczne działanie olejków eterycznych może negatywnie oddziaływać na zdrowie kobiety oczekującej dziecka oraz jej maleństwo. Każda osoba przed rozpoczęciem regularnego stosowania jakiegokolwiek hydrolatu roślinnego powinna wykonać próbę uczuleniową na niewielkiej powierzchni skóry, aby uniknąć groźniejszych powikłań.

A co powiemy o toniku?

Jest to syntetyczna substancja o działaniu nawilżającym i wzmacniającym. W zależności od swojego przeznaczenia może umacniać ściany naczyń, nawilżać, działać antybakteryjnie lub rozjaśniająco. Za jego podstawową funkcję uznaje się przywrócenie prawidłowego poziomu pH skórze. W toniku występują konserwanty, które pozwalają na przetrwanie rozmaitych substancji w składzie, które nie ulegają zmianom. Znajdziemy w nim również substancje zapachowe, które sprawiają, że pachnie zdecydowanie ładniej od większości hydrolatów.

Czym tonizować skórę twarzy?

Decyzja należy do nas. Możemy wybrać w tym celu zarówno tonik, jak i hydrolat. Ten pierwszy z pewnością powszechniej będzie wybierany przez miłośniczki pięknych zapachów, które są odpowiednio komponowane w laboratoriach, co dodaje tym produktom ekskluzywności.

Hydrolat jest z kolei produktem naturalnym, który najczęściej dość szybko należy zużyć, zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu. Niestety alergicy i osoby z problemami skórnymi mogą nadmiernie zareagować na różne elementy tych preparatów, więc będą one przeznaczone jedynie dla pewnej grupy odbiorców.

Jeśli nasuwają Ci się dodatkowe pytania i chcesz się dowiedzieć, czy hydrolat może zastąpić tonik właśnie Tobie, zapraszam do poszerzania swojej wiedzy i dyskusji na fanpage’u Magdalena Jaglarz – Blog Kosmetyczny: facebook.com/MagdalenaJaglarzBlog/.