Home Zdrowie TERAPIA FLOATINGOWA – SPA NA MIARĘ XXI WIEKU

TERAPIA FLOATINGOWA – SPA NA MIARĘ XXI WIEKU

Beautiful tanned woman in pink swimwear relaxing in swimming pool spa

Floating znany jest pod wieloma nazwami (inaczej: terapia floatingowa oraz deprywacja sensoryczna). Generalnie jest to terapia polegająca na rozluźnieniu ciała poprzez jego unoszenie się w wodzie. Istnieją różne typy urządzeń, w których może być wykonywana.

Niezależnie jednak czy będzie prowadzona w specjalistycznej kapsule, czy też w kabinie floatingowej – efekt będzie analogiczny. Produkty z linii Float Rest® uznawane są za jedne z najlepszych.

Jeżeli nie potrafisz pływać – nie martw się, wody bowiem nie ma bardzo dużo (jedynie 30 centymetrów głębokości). Natomiast należy podkreślić, że jest w niej rozprowadzony leczniczy roztwór „Epsom” wpływający na poprawę wyporności ciała i jego unoszenie się na powierzchni. Zapewnia wrażenie unoszenia się „w powietrzu” – ten swoisty stan lewitacji pozwala na szybkie rozluźnienie się (tym bardziej, że podczas sesji leczniczej w tle zwykle puszczona zostaje muzyka relaksacyjna). Temperatura powietrza wewnątrz, podobnie jak wody, jest taka sama jak organizmu.

Można pokusić się o stwierdzenie, że dochodzi do izolacji umysłu od jakichkolwiek bodźców zewnętrznych. Terapie floatingowe cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród uczęszczających. Pozwala na ograniczenie ciągłych migren, bólów mięśni, stawów, a nawet kręgosłupa. Oczywiście pozwala także zniwelować negatywne skutki stresu oraz wpływa na znaczną poprawę samopoczucia.

JAK WYGLĄDA TERAPIA FLOATINGOWA?

Przed wejściem do kabiny bądź kapsuły należy przebrać się w strój kąpielowy, po czym dochodzi do zamknięcia drzwi. Ciało zanurzone zostaje w przyjemnie ciepłej wodzie (jeżeli cierpisz na stany lękowe związane z zamkniętymi przestrzeniami – komora może zostać otwarta na czas całej sesji). Podstawą jest maksymalny komfort pacjenta, jeżeli czegoś byś potrzebował, np. zagłówka – poinformuj o tym fakcie obsługę. Niewielka ilość wody nie powinna przerazić osób niepotrafiących pływać, jednak wszelkie obawy znikają w momencie całkowitego rozluźnienia dzięki poczuciu zaniknięcia grawitacji (zapewnia to dodatek soli Epsom). Ciało delikatnie kołysze się na powierzchni wody, co przekłada się na spowolnienie pracy lewej półkuli mózgu. Właśnie w tym momencie dochodzi do zwiększonej sekrecji endorfin (określanych mianem hormonów szczęścia). Terapia sprzyja także ograniczeniu poziomu kortyzolu (hormonu stresu).

Podczas terapii floatingowej dochodzi do przestawienia mózgu z fazy Alfa na Theta, co jest niemal tożsame z zapadaniem przez człowieka w fazę określaną jako stan hipnozy, transu bądź medytacji. Mnichom buddyjskim osiągnięcie takiego stanu zajmuje nawet kilka godzin, podczas których dochodzi do całkowitego wyciszenia się organizmu i odcięcia dopływu wszelkich zewnętrznych bodźców. Natomiast korzystając z kapsuł lub kabin floatingowych uzyskasz podobny efekt już po kilku chwilach zabiegu. Może on trwać od 30 minut, do nawet 1,5 godziny w zależności od upodobań lub potrzeb pacjenta (co ma oczywiście bezpośrednie przełożenie na cenę). Nie ma ograniczeń, tj. mogą z niego skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci pod opieką dorosłej osoby.

EFEKTY TERAPII: wygładzona i jędrna skóra, która sprawia wrażenie znacznie młodszej niż jest w rzeczywistości. Jednak uzyskanie wewnętrznej równowagi jest najważniejszym efektem.