Home Zdrowie Szafran nie tylko od kuchni

Szafran nie tylko od kuchni

saffron-215932_1920-2

O tym, że płaci się za niego krocie na pewno słyszeliście. Możecie jednak nie wiedzieć, że cena za 1 kilogram szafranu waha się w Polsce od 6 do … 30 tysięcy złotych. Nic dziwnego, ta przyprawa może zdziałać prawdziwe cuda i to nie tylko w kulinariach. Jakie jeszcze ma zastosowanie?

Trochę historii

Szafran był znany i ceniony już w czasach starożytnych – uważano go, podobnie jak dziś, za symbol bogactwa i wykwintności, wierzono również w jego dobroczynne właściwości. W Grecji stosowany był jako kosmetyk do koloryzacji włosów, z kolei Egipcjanie używali go jako afrodyzjaku oraz perfumy do kąpieli. W Persji zdobył z kolei popularność jako lek – na poprawę nastroju, kojenie ran oraz antidotum na astmę, czy szkarlatynę. Z czasem stał się również dodatkiem do potraw, na który stać było najbogatszych.

Dziś to przyprawa, która nie zatraciła swego pierwotnego znaczenia – nadal kojarzy się z wykwintnością, szlachetnością, bogactwem, jednak faktem jest, że stała się ona ogólnodostępnym towarem, w tym również w Polsce.

Uprawa

Obecnie największe plantacje szafranu można spotkać na terenie Iranu, Turcji, Indii oraz w Chinach. Zanim zakupimy tę przyprawę w znanej nam postaci, musi ona przejść dość długą drogę. Wszystko rozpoczyna się od zbierania wczesnym rankiem pręcików krokusa. Warto wiedzieć, że krokus przeznaczony pod uprawę szafranu kwitnie bardzo szybko – w ciągu jednej nocy, a wraz ze wschodem słońca uwalnia swe najcenniejsze właściwości. To właśnie wtedy przeprowadza się zbiór, a następnie suszy się zebrane pręciki, które wyglądem przypominają czerwone nitki. Po mniej więcej miesiącu suszenia (i utracie praktycznie połowy swojej wagi) szafran jest gotowy do dystrybucji.

Zastosowanie w kuchni

Szafran to przyprawa często stosowana w kuchni azjatyckiej, śródziemnomorskiej, indyjskiej i marokańskiej. Cienkie, czerwone nitki wzbogacają nie tylko smak, ale również kolor potraw. Skosztowana samodzielnie ma raczej cierpki, korzenny i gorzki smak, jednak w połączeniu z potrawami może zdziałać cuda. Sprawia, że ryż, czy też risotto nabiera ciekawego, żółtawego odcienia. Pasuje również do ryb, owoców morza i znanej hiszpańskiej paelli. Dodaje się go również do ciast i likierów.

Walory lecznicze

Szafran znany jest głównie ze swych właściwości przeciwutleniających, wspomagających system immunologiczny i pomagających chronić organizm przed chorobami oraz infekcjami. Druga ważna funkcja związana jest z poprawą nastroju, a wszystko dzięki zdolności do zwiększania stężenia serotoniny++ (nazywanej również hormonem szczęścia), odpowiadającej za uczucie szczęścia. Poza tym, szafran zawiera wiele wartościowych składników odżywczych, takich, jak magnez, żelazo, miedź, selen, cynk, potas, czy wapń.

Odchudzanie

O szafranie dużo mówi się również w kontekście zrzucania zbędnych kilogramów. Nic dziwnego – ma wpływ na zwiększanie produkcji serotoniny, co sprawia, że pojawia się uczucie sytości, znacznie przyspiesza tempo metabolizmu, a tkanka tłuszczowa spala się sprawniej. Do tego, aby efekt odchudzania był widoczny, potrzeba jednak szlachetnego, wysoko stężonego szafranu. Gdzie go znaleźć? Specjaliści polecają m.in. preparat Bioxyn, który zawiera silnie stężony szafran w bardzo korzystnych proporcjach. Jest on w stanie sprawić, że ciało będzie lżejsze nawet o 6-8 kilogramów podczas pierwszego miesiąca trwania kuracji.

Szafran to magiczna przyprawa. Potrafi nie tylko przemienić posiłek w wykwitną kolację, ale również pomóc zyskać zdrowie oraz stracić dodatkowe kilogramy. Sprawdźcie sami!