Home Design i wnętrze Sypialnia: czym kierować się przy wyborze materaca?

Sypialnia: czym kierować się przy wyborze materaca?

grafika-glowna

Nie bez powodu mówi się, że łóżko jest sercem sypialni – to właśnie na nim odpoczywasz po całym dniu pracy i regenerujesz swoje siły, aby móc stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Aby jednak Twój sen był wartościowy, a kolejny dzień udany, musisz spać na dobrze dobranym materacu. Jak dopasować go do swoich potrzeb?

Po pierwsze: twardość

Jedną z najistotniejszych cech materaca jest jego twardość. Miękki, średni lub twardy – który będzie najlepszy? W tej kwestii należy kierować się osobistymi upodobaniami, jednak kluczowe znaczenie ma waga użytkownika. Sugeruje się, aby osoby ważące więcej niż 80 kilogramów wybierały materace średnie lub twarde, ponieważ tylko takie zapewnią im właściwe podparcie ciała. Jeśli ktoś waży mniej, może z kolei wybierać pomiędzy modelem średnim i miękkim. Wybierając podłoże do snu warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada strefy twardości. Dla przykładu 7 stref oznacza, że materac został podzielony na 7 symetrycznych części, z czego zadaniem każdej jest podtrzymywanie w odpowiedni sposób spoczywającej na nim partii ciała. Dzięki temu zyskujemy idealne podparcie kręgosłupa i maksymalne odciążenie mięśni, a co za tym idzie – optymalną regenerację i zdrowy sen.

Jeśli mimo naszych wskazówek nie wiesz, na jaki materac się zdecydować, nie musisz się denerwować – producenci nowoczesnych materacy wychodzą naprzeciw Twoim dylematom. Na rynku dostępne są już 7-strefowe modele, których twardość można niemal dowolnie regulować poprzez odwrócenie, dołożenie maty kokosowej lub przełożenie pianek. Takie właściwości oferuje producent materacy medycznych SleepMed – Hilding Anders.

Właściwości sprzyjające zdrowiu

Tak jak już zostało wspomniane, każdy materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz mięśni – i to niezależnie od pozycji przybranej podczas snu. Dzięki temu jego użytkownik budzi się rano wypoczęty, bez bólu i dyskomfortu w okolicach kręgosłupa. Z właściwości gwaratnujących plecom najlepsze podparcie słynie innowacyjna pianka termoelastyczna VitaRest, która nie tylko daje uczucie komfortu na najwyższym poziomie, lecz także poprawia krążenie i działa przeciwodleżynowo, co jest istotne szczególnie w przypadku osób, które dużo czasu spędzają leżąc. Nie bez znaczenia w dobrze materaca powinny być również rozwiązania sprzyjające odpowiedniej wentylacji wkładu, np. technologia AirForce, która dzięki specjalnym nacięciom w piance, umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, tym samym zapobiegając osadzaniu się kurzu i roztoczy – to bardzo istotne, zwłaszcza, jeśli ktoś jest alergikiem.

Wygląd też ma znaczenie

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem, jest wygląd materaca, a więc przede wszystkim pokrowiec, w który został ubrany. W szczególności rekomenduje się te wykonane z antyalergicznego materiału przepuszczającego powietrze. Można wybierać spośród najróżniejszych wzorów i perforacji, dzięki którym niektóre pokrowce są nawet w stanie zapewnić efekt delikatnego masażu. Ważna jest także możliwość jego prania – pokrowiec musi być wyposażony w zamek umożliwiający jego zdjęcie – najlepiej sprawdzają się te rozdzielcze, dzięki którym utrzymanie higieny będzie niezwykle łatwe.

Przed zakupem materaca określenie swoich potrzeb i upodobań to podstawa – dzięki temu łatwiej będzie wybrać odpowiedni produkt. Podczas poszukiwań warto również zwrócić uwagę na wspomniane wyżej materace medyczne SleepMed, które dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom oraz możliwości regulacji twardości są w stanie zapewnić każdemu spokojny i wyjątkowo komfortowy odpoczynek.