Home Lifestyle Strategia skutecznego oszczędzania

Strategia skutecznego oszczędzania

Happy young woman writing in diary. Young woman booking her dates in diary. Happy young photographer writing in her personal organizer.

Podobno statystyczny Polak jest w stanie miesięcznie odłożyć około 250 złotych. Realia są jednak takie, że oszczędności generuje tylko połowa z nas. Najczęściej odkładamy nie więcej niż 150 złotych. Pocieszające jest to, że zmienia się nasza świadomość finansowa. Wiemy, że oszczędności są niezbędne, nie do końca jednak zdajemy sobie sprawę, jak tworzyć nadwyżki pieniędzy. Oto skuteczne sposoby.

Dlaczego konta oszczędnościowe to dobry pomysł?

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać, wybierz na początek bezpieczne instrumenty. Doskonałym rozwiązaniem są konta oszczędnościowe. To tradycyjne rachunki ROR, które są oprocentowanie. Ich funkcjonowanie jest proste, obsługa również nie sprawia większości najmniejszego problemu.

Konta oszczędnościowe są w pełni bezpieczne. Nie wiąże się z nimi ryzyko utraty wniesionego kapitału. Możemy tylko zyskać. Co więcej, prowadzenie takich rachunków pozwala swobodnie dysponować własnymi środkami pieniężnymi. W każdym momencie możemy również dokładać do zebranej puli kolejne kwoty, które również będą podlegać korzystnemu oprocentowaniu.

Metoda małych kroków

Oszczędności warto rozpocząć metodą tzw. małych kroków. Dobry strateg dokładnie wyliczy swój budżet, a w nim miesięczne wydatki, takie jak opłaty za mieszkanie, media czy czesne za przedszkole. Do tego wyliczy koszty związane z podstawowymi zakupami i szybko zyska wiedzę na temat wysokości środków, które może przeznaczyć na „zaskórniaki”.

Każdego miesiąca kwota pieniędzy, które trafiają na konta oszczędnościowe, powinna być większa. Jeśli w pierwszym miesiącu odłożymy 50 złotych, w kolejnym miesiącu nie odczujemy zbytniej różnicy, jeśli odłożymy 70 złotych. Zmieni się po prostu sposób wydawania pieniędzy, będziemy skłonni do finansowych wyrzeczeń. Optymalna sytuacja zakłada generowanie miesięcznych oszczędności w wysokości około 250 złotych.

Minimalizowanie wydatków

Na zakupy idź tylko z listą niezbędnych produktów. Staraj się szukać oszczędności, wybierając sezonowe wyprzedaże albo specjalne obniżki cenowe. Zrezygnuj z rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, a wabią Cię w ich stronę jedynie reklamy. Nabywaj tańsze zamienniki, ale tylko wtedy, gdy ich jakość jest porównywalna.

Oszczędzanie na miarę potrzeb i możliwości

Określ cel oszczędzania. Na konta oszczędnościowe nie mogą jednak wpływać środki o zbyt dużej wartości. Szybko doprowadzi to do braku finansowej płynności codziennego budżetu. Pamiętaj, że oszczędności nie mogą Cię ograniczać. Musisz zachować dotychczasową jakość życia, a nadwyżki pieniędzy mają być generowane nieodczuwalnie dla Twojego portfela.

Optymalne inwestowanie zgromadzonych środków

Musisz wiedzieć, że odkładanie pieniędzy nie wystarczy. Dobre strategie finansowe zakładają również inwestowanie zgromadzonych środków. Jak wspomnieliśmy, zacznij od konta oszczędnościowego. Sprawny inwestor bardzo szybko pozna jednak mechanizmy działania innych instrumentów inwestycyjnych. Możesz zakładać lokaty terminowe albo inwestować agresywniej, na przykład w fundusze inwestycyjne o ograniczonym bądź dużym ryzyku inwestycyjnym.