Home Zdrowie Soja chroni przed rakiem jelita grubego

Soja chroni przed rakiem jelita grubego

Soja chroni przed rakiem jelita grubego

Naukowcy z University of Illinois dowiedli, że regularne dostarczanie organizmowi genisteiny ? bioaktywnego składnika soi z grupy flawonoidów, chroni przed rakiem jelita grubego. Genisteina hamuje proces przyspieszonego wzrostu komórek rakowych, polipów i guzów złośliwych.

?Badanie wykazało zmianę ekspresji trzech genów kontrolujących ważny szlak sygnalizacyjny Wnt, który jest odpowiedzialny za podziały komórkowe? ? powiedziała prof. Hong Chen, specjalista z zakresu nauki o żywieniu University of Illinois i dodała ? ?u 90% pacjentów z rakiem okrężnicy, występuje znaczna nadaktywność szlaku Wnt. Nasze badania wskazują, że dostarczanie organizmowi bogatej w genisteinę soi, hamuje tę nadaktywność?.

Yukun Zhang, członkini zespołu badawczego prof. Hong Cheng, dodała ? ? Dobrą wiadomością jest to, że zawarta w soi genisteina hamuje nadaktywność komórek rakowych poprzez epigenetyczne zmiany w regionach regulacyjnych tych genów?.
Z badania przeprowadzonego na narażonych na działanie rakotwórcze szczurach wynika, że długotrwała ekspozycja na genisteinę, zmniejsza liczbę zmian przedrakowych o 40% i przywraca aktywność szlaku Wnt do normalnego poziomu. Badanie wykazało, że rak jelita grubego jest chorobą epigenetyczną, co oznacza, że czynniki dietetyczne i środowiskowe, mogą wpływać na geny. Jak zauważył Piotr Poniński z firmy Polsoja ? ?Od dawna wiadomo, że wśród imigrantów z Azji ? których dieta jest bogata w białko sojowe ? wzrasta zachorowalność na raka jelita grubego, gdy odchodzą od tradycyjnego sposobu żywienia i przyjmują nawyki żywieniowe właściwe dla państw zachodnich?.

?Informacje zawarte w materiale genetycznym to nie wszystko ? podsumowała prof. Cheng ? i dodała ? nawyki żywieniowe i codzienne wybory produktów spożywczych, zanieczyszczenie środowisko, a nawet poziom stresu, wpływa na ekspresję genów odpowiedzialnych za raka jelita grubego?. W innym badaniu, również przeprowadzonym na University of Illinois, pod kierunkiem dr Vermont P. Dia, wykazano, że zawarta w soi lunazyna, może zapobiegać przerzutom raka jelita grubego, zwłaszcza w przypadku chemooporności.