Home Zdrowie Soczewki oraz ich sposób działania

Soczewki oraz ich sposób działania

acuvue

Nie każdy lubi nosić okulary i nie wszystkim jest w nich do twarzy. Dla osób, które nie tolerują tej formy korygowania wad wzroku, idealnym rozwiązaniem będą soczewki. To dzięki nim można czuć się komfortowo i zapewnić sobie lepsze samopoczucie.

Soczewki, czyli kilka słów na temat ich budowy

Chociaż soczewki można zaliczyć do nieskomplikowanych urządzeń optycznych, to jednak ich budowa jest dość specyficzna. Główną rolę odgrywają w niej bloki przezroczystego materiału, przy czym warto podkreślić, że chodzi o jeden blok lub kilka. W tym ostatnim przypadku są one łączone (klejone) za pomocą szkła lub tworzyw sztucznych. Chodzi tu przede wszystkim o parafinę, minerały albo żele. Soczewki mogą mieć różne kształty od dwuwypukłych, dwuwklęsłych, płasko-wklęsłych po płasko-wypukłe bądź wklęsło-wypukłe. Dotyczy to soczewek sferycznych, w których jedna powierzchnia, będąca wycinkiem sfery, jest wypukła, wklęsła lub płaska.

Czym jest ognisko i ogniskowa?

Do najczęściej występujących typów soczewek należy przede wszystkim zaliczyć soczewki sferyczne. Główne zadanie tego rodzaju soczewek polega na skupianiu lub rozpraszaniu światła. Trzeba jednak koniecznie dodać w tym miejscu, że musi się to odbywać symetrycznie względem osi. Konsekwencją tego będzie stwierdzenie faktu, że każda soczewka posiada tak zwaną oś optyczną oraz wyznaczony punkt. Jest on nazywany ogniskiem soczewki, ponieważ wokół niego dochodzi do skupienia się równoległej do osi optycznej wiązki. Ogniskowa to odległość, jaka znajduje się pomiędzy ogniskiem a środkiem optycznym soczewki.

Soczewki to idealne rozwiązanie dla osób, które pomimo konieczności korygowania oraz leczenia wad wzroku, lubią komfort i wygodę. Ich doskonała jakość sprawia, że można zaliczyć je do wyrobów funkcjonalnych i niezwykle praktycznych. To dzięki nim pojawiła się szansa na to, żeby noszenie okularów mogło być zastąpione zdobyczami współczesnych, najnowocześniejszych technologii. Wykorzystywanie ich w codziennym życiu znacznie ułatwia egzystencję.