Home Zdrowie Soczewki kontaktowe sferyczne i asferyczne – różnice i zastosowania

Soczewki kontaktowe sferyczne i asferyczne – różnice i zastosowania

1(2)

Oferta rynkowa soczewek kontaktowych jest niezwykle zróżnicowana. Wybór właściwego rozwiązania to zatem nie lada wyzwanie. Oczywiście kupując szkła kontaktowe, należy kierować się zaleceniami specjalisty. Warto jednak wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania. Soczewki kontaktowe sferyczne i asferyczne – czym różnią się od siebie?

Podstawową kwestią różnicującą te dwa rodzaje szkieł kontaktowych jest konstrukcja. Soczewki asferyczne wyróżniają się taką samą mocą na całej swojej powierzchni. Z kolei w przypadku wariantów sferycznych w obszarach peryferyjnych może dojść do lekkiego zniekształcenia obrazu, przez co jest on mniej wyraźny. Przyczyną jest zjawisko aberracji sferycznej, którym soczewka sferyczna jest obarczona.

Soczewka asferyczna ma jeszcze jedną przewagę – lepiej ogniskuje promienie świetlne. Dzięki tej właściwości bardzo dobrze sprawdza się w warunkach słabego oświetlenia. Co więcej, zapewnia lepszą ostrość obrazu, poprawiając jakość widzenia. Nie dziwi zatem fakt, że producenci soczewek kontaktowych zabiegają o to, by ich produkty miały przynajmniej jedną powierzchnię asferyczną. Tego typu rozwiązania są również najchętniej polecane przez specjalistów.

Na które szkła kontaktowe warto się zdecydować?

Jak zostało wspomniane, soczewki asferyczne zapewniają lepszą ostrość obrazu i wiernie odwzorowują przedmioty, co przekłada się na poprawę jakości widzenia nawet w przypadku osób, które cierpią na niewielki astygmatyzm. Pamiętajmy jednak, że jakość widzenia to wypadkowa wielu czynników, nie tylko ostrości. By prawidłowo dobrać rodzaj szkieł kontaktowych trzeba skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza jeżeli kupujemy je po raz pierwszy.

Wybierając soczewki asferyczne, warto zadbać o to, by były one pokryte powłoką antyrefleksyjną. W przeciwnym wypadku będziemy musieli liczyć się z niedogodnościami widzenia w postaci latających muszek i duszków. W ofercie salonu optycznego Vision Express https://sklep.visionexpress.pl/szukaj/soczewki dostępne są szkła kontaktowe najwyższej jakości, które nie tylko zapewniają prawidłową ostrość widzenia, ale także są bezpieczne i komfortowe w noszeniu.