Home Lifestyle Smacznie, zdrowo, sezonowo – recenzja książki „Zielenina na talerzu”

Smacznie, zdrowo, sezonowo – recenzja książki „Zielenina na talerzu”

zielenina-na-talerzu-2

„Zielenina na talerzu” to zupełnie wyjątkowa książka kucharska. Zawiera przepisy pogrupowane zgodnie z porami roku.

Podział ten skupia się na sezonowej dostępności poszczególnych warzyw i owoców, dzięki czemu oszczędza czasu i nerwów, które zwykle tracę poszukując jakichś składników nie do zdobycia np. zimą.
Autorka, Magdalena Cielenga – Wiaterek w swojej książce pokazuje jak wielkim bogactwem różnorodności jest tytułowa zielenina i w jak wielu daniach zarówno śniadaniowych, obiadowych jak i kolacyjnych można obejść się bez ryb  mięsa.

Sam podtytuł „wegetariańsko-sezonowo-lokalnie” sugeruje, że jest to wybór posiłków tylko dla wegetarian, moim zdaniem jest to książka dla każdego, kto chce urozmaicić i wzbogacić swój jadłospis. Niezależnie od wyznawanego światopoglądu związanego ze sferą jedzenia.

zielenina112

Tym, co mnie osobiście urzekło w prezentowanych przepisach jest ich prostota i łatwość wykonania. Wiele z nich opiera się dosłownie na kilku podstawowych składnikach oraz mieszance ziół i przypraw, co sprawia, że ich regularne spożywanie nie nadszarpnie portfela. W ten oto sposób autorka obala częsty mit, że zdrowe jedzenie musi być kosztowne. Jak na razie wypróbowałam dwa przepisy (dzisiejszy obiad przygotuję również zgodnie ze wskazówkami zawartymi w książce „Zielenina na talerzu”): obiadowe klopsiki z pęczaku, grochu i brokułu w ostrym sosie pomidorowo – paprykowym oraz śniadaniową pastę z bobu i kaszy jaglanej z liściem mięty.  Obydwa dania były bardzo sycące, a jednocześnie lekkostrawne, co jest niezwykle istotne zwłaszcza dla osób dbających o linię. Jako zwolenniczka minimalizmu trzymam wszystkie książki za szklanymi drzwiczkami moich olbrzymich biblioteczek, tę jako jedyną mam pod ręką, gdyż jest ona źródłem moich kulinarnych pomysłów.

Polecam wszystkim chcącym zdrowo i rozsądnie się odżywiać w oparciu o warzywa, kasze, owoce i aromatyczne zioła.

Kinga KowalskaWięcej informacji o książce Magdaleny Cielengi – Wiaterek „Zielenina na talerzu; wgetariańsko-sezonowo-lokalnie” znajdziecie tutaj.