Home Lifestyle Smacznie, zdrowo i bez glutenu – recenzja książki „Zielenina bez glutenu”

Smacznie, zdrowo i bez glutenu – recenzja książki „Zielenina bez glutenu”

zielenina-bez-glutenu

„Zielenina bez glutenu” to już druga książka kulinarna Magdaleny Cielengi – Wiaterek. Po ogromnym sukcesie „Zieleniny na talerzu” autorka zdecydowała się przygotować specjalny zestaw przepisów dla osób, które bądź to z własnego wyboru, bądź z przyczyn zdrowotnych wyeliminowały ze swojej diety gluten.

„Zieleninie bez glutenu” przyświeca dokładnie ta sama idea, co wcześniejszej publikacji, ma być smacznie, bezmięsnie, sezonowo, a do tego wszystkie produkty mają być dostępne w określonych porach roku na lokalnych targach warzywnych.

 

Przeczytaj naszą recenzję książki „Zielenina na talerzu”

Przepisy zostały podzielone nie tylko na pory roku, ze względu na sezonowość występowania użytych w nich warzyw i owoców, ale także na poszczególne posiłki. To znacząco ułatwia korzystanie z książki i czerpanie inspiracji na szybki obiad, który nie rujnuje domowego budżetu. Ta właśnie szybkość przygotowywania potraw jest dla mnie ogromnym plusem, gdyż mimo wielkich chęci i mojej pasji gotowania nie mam czasu, by pół dnia stać w kuchni przygotowując skomplikowane potrawy.

zielenina-bez-glutenu-3

Odradzam oglądanie książki z pustym żołądkiem, gdyż wszystkie przepisy zostały zilustrowane apetycznymi fotografiami poszczególnych dań. „Zielenina bez glutenu” jest kontynuacją oraz uzupełnieniem o nowe ciekawe przepisy „Zieleniny na talerzu” i na pewno spodoba się wszystkim fanom Magdaleny Cielengi – Wiaterek. Dodatkowo osoby szukające niebanalnych przepisów na bezglutenowe potrawy wegańskie mogą spokojnie korzystać z bogactwa kulinarnych inspiracji.

zielenina-bez-glutenu-2

Kinga Piwowarska