Home Zdrowie Słońce leczy trądzik? To mit! Sprawdź, jak pielęgnować skórę latem

Słońce leczy trądzik? To mit! Sprawdź, jak pielęgnować skórę latem

zestaw_1_72dpi

Lato to ulubiona pora roku wielu z nas. Rozpieszcza nas ciepłe powietrze, udajemy się na wakacyjne wyjazdy, wypoczywamy nad morzem czy w górach – i korzystamy ze słońca. Nie przejmujemy się zbytnio pielęgnacją skóry i ograniczamy się do niezbędnego minimum. Wszystko przez wciąż popularny mit, że słońce „wysuszy” niedoskonałości i skutecznie pomoże w walce z trądzikiem, więc latem nie są potrzebne specjalistyczne preparaty. Niestety, jest to błąd, a każda skóra, szczególnie trądzikowa i problematyczna, wymaga wiele uwagi także, a może przede wszystkim, latem.

Lato a trądzik

Wiele osób uważa, że okres letni to czas, gdy nie trzeba przesadnie dbać o cerę trądzikową, ponieważ słońce sprawi, że zmiany skórne znikną. I rzeczywiście, ciepłe miesiące to czas chwilowej poprawy stanu skóry, ponieważ słońce „wysusza” niedoskonałości, co daje złudzenie, że zostały wyleczone. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie UV może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia cery, a to z kolei sprawia, że gruczoły łojowe pobudzane są do zwiększonej pracy. W efekcie sebum zatyka pory i już pod koniec wakacji, zamiast pięknej, gładkiej cery, mamy nasilony trądzik.

Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim – zapomnij o wciąż powtarzanych mitach. Latem pielęgnacja również jest potrzebna, dlatego w okresie wakacyjnym nie odstawiaj kosmetyków, które stosujesz. Pamiętaj tylko, że środki te bywają często silnie złuszczające, a w kontakcie z promieniami UV mogą powodować przebarwienia. Zanim więc wyjdziesz na słońce, nakładaj krem z filtrem – najlepiej z faktorem 30 lub wyższym. Dbaj również o odpowiednie nawilżenie skóry, które w gorące, letnie miesiące jest szczególnie istotne.

Letnia pielęgnacja skóry problematycznej

Dokładne oczyszczanie skóry to podstawa przez cały rok, latem jednak jest szczególnie ważne. Najlepiej stawiać na profesjonalne kosmetyki, które nie tylko dokładnie usuną zanieczyszczenia i nadmiar sebum, ale również będą pielęgnować skórę. Dobrze sprawdzi się w tym celu żel micelarny od Nanili Professional, który jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, nie powoduje podrażnień i łagodnie, ale skutecznie oczyszcza.

Latem warto także stosować peeling, choć lepiej unikać produktów z kwasami czy chemicznych peelingów, ponieważ mocne słońce może prowadzić do powstawania przebarwień. Jeśli już jednak zdecydujemy się na tego typu zabiegi, należy pamiętać o bezwzględnym stosowaniu kremów z wysokim filtrem.