Home Zdrowie Słodko-słone zachcianki Jak sprawić, by miłość do słodyczy nie przerodziła się w toksyczny związek?

Słodko-słone zachcianki Jak sprawić, by miłość do słodyczy nie przerodziła się w toksyczny związek?

zdrowa przekaska

Wszyscy znamy to uczucie, kiedy nagle dopada nas ochota na coś słodkiego, słonego lub po prostu niezdrowego. Co sprawia, że nawet będąc na diecie i zdrowo się odżywiając, nagle nie jesteśmy w stanie się pohamować i sięgamy po tzw. puste kalorie? Jak walczyć z zachciankami? Czym zastąpić słodycze i niezdrowe przekąski?

Nieregularne jedzenie sprzyja zachciankom

Najczęściej po niezdrowe produkty sięgają osoby, które odżywiają się nieregularnie. Źle zbilansowana dieta, uboga w składniki odżywcze, mikroelementy i witaminy sprzyja podjadaniu. Zbyt mała lub zbyt duża kaloryczność diety powoduje, że towarzyszy nam ciągłe uczucie głodu. Chcąc szybko zaspokoić nagły apetyt sięgamy po łatwo dostępne ciastka, chipsy, batony czy tzw. śmieciowe jedzenie. Wszystkie te produkty są zazwyczaj albo obfite w cukier albo w cukier i tłuszcz. Po spożyciu takich potraw poziom cukru we krwi wzrasta gwałtownie, a następnie równie gwałtownie spada. Uruchamiamy błędne koło, bo po jakimś czasie znów jesteśmy głodni.

– Jedzmy co 3-4 godziny, ale unikajmy pustych kalorii. Starajmy się zaspokoić zachcianki zdrowymi produktami. Jedzmy więcej warzyw i owoców zamiast słodyczy. Możemy też zacząć od koktajli, których wartość kaloryczna jest niska, a energetyczna wysoka – radzi dr n.med. Paweł Rajewski, członek Globalnej Rady Naukowej Herbalife Nutrition.

Spadek energii po wysiłku psychicznym i fizycznym, a ochota na słodycze

Wiele osób uprawiających sport skarży się, że ochota na słodycze pojawia się właśnie po treningu. Przyczyną jest między innymi to, że przed wysiłkiem fizycznym nie dostarczamy organizmowi węglowodanów. Po treningu organizm domaga się cukru, bo jego poziom przed był zbyt niski. Wtedy znów pojawia się problem  – zachcianka.

– Trzeba przede wszystkim dobrze zaplanować posiłki w dniach, w których uprawiamy sport – zarówno te przed, jak i te po, kiedy trzeba uzupełnić energię po wysiłku. Musimy mieć świadomość, że nawet jakość śniadania zjedzonego rano ma niemały wpływ na poziom naszego łaknienia po wieczornym treningu –  radzi dr n. med. Paweł Rajewski.

Jeśli musimy zjeść coś na krótko przed treningiem, niech będą to rzeczy lekkostrawne, takie jak smoothies, koktajle na bazie wody lub jogurtu czy pożywne zupy. Jeśli mamy więcej czasu do ćwiczeń postarajmy się zadbać  o zdrowe węglowodany, np. pełnoziarnisty chleb, brązowy ryż, kasze, razowe makarony, a przede wszystkim owoce i warzywa.

A po treningu? – Tu świetnie sprawdzi się proteinowy koktajl PRO 20 Select Herbalife, do którego przygotowania wystarczy 250 ml wody. Można go przyrządzić nawet na siłowni lub basenie. Zalety? Dostarczamy do organizmu białko, które uwalnia energię przez cały dzień. PRO 20 Select to idealna przekąska po treningu, ponieważ pomaga uzupełnić poziom składników odżywczych w organizmie. Poza tym każda porcja zawiera 20 g białka, przyczyniającego się do budowy masy mięśniowej – radzi  dr n. med. Paweł Rajewski.

Brak snu, przemęczenie, stres i duża ilość kofeiny

Niewyspany człowiek to człowiek zły i rozdrażniony. By poprawić sobie humor, często sięgamy po słodycze. Niestety jest to złudne. Niezdrowe zachcianki nie leczą przemęczenia na długo, nie uzupełniają niedoborów magnezu i składników mineralnych. Wręcz przeciwnie, tzw. wyrzut insulinowy występujący po spożyciu wysokocukrowych, a także wysokotłuszczowych potraw spowoduje obniżenie poziomu cukru we krwi  i pojawienie się kolejnej ochoty na coś słodkiego czy niezdrowego.

Z kolei pijąc dużo kawy wypłukujemy magnez, którego niedoboru nie uzupełnią puste kalorie zawarte w batonach. – Wysypiaj się, sen to podstawa funkcjonowania zdrowego organizmu. Walcz z uzależnieniem od słodyczy – zastąp je orzechami, suszonymi owocami, koktajlami i tzw. słodkimi warzywami, jak marchewka czy papryka – radzi dr n. med. Paweł Rajewski.

Niedobory i zaburzenia zdrowotne

Czasami za łaknienie na słodycze, rzeczy słone lub kwaśne odpowiadają niedobory witamin, chromu, cynku czy magnezu, które odgrywają ważną rolę w metabolizmie glukozy. Często winę ponoszą zaburzenia gospodarki hormonalnej. Nie bez przyczyny największą ochotę na czekoladę mają kobiety przed miesiączką. Jednak popularne tłumaczenie, że wtedy możemy zgrzeszyć, nie popłaca. Podwyższając na chwilę poziom cukru we krwi, znów wpadamy w pułapkę podjadania pustych kalorii. A te, w skrócie, dając nam satysfakcję na chwilę, w efekcie spowodują wzrost drażliwości, spadek koncentracji i huśtawki nastroju.

– Łaknienie na słodycze i w tym przypadku trzeba zastąpić spożyciem oszukanych „słodkości” – orzechy, owoce, koktajle. Ale co ważne, słuchajmy swojego organizmu. Warto zrobić badania profilaktyczne, które wykryją lub wykluczą niedobory witamin. W stanach obniżenia nastroju przekonaj się do leczniczej mocy koktajli na bazie owoców oraz do zdrowych przekąsek.  radzi dr n. med. Paweł Rajewski.

Stosując się do tych wszystkich rad, pomożesz organizmowi zapomnieć
o pokusach.