Home Zdrowie Skutki niedoboru potasu – jak z nim walczyć?

Skutki niedoboru potasu – jak z nim walczyć?

potas

Potas znajduje się w ogromnej ilości produktów żywnościowych. Niestety wciąż zjadamy go w zbyt małej ilości, co sprawia, że brak potasu często nam doskwiera. Tymczasem potas odpowiedzialny jest za to, aby nasze mięśnie pracowały prawidłowo, zaś koncentracja i pamięć była na idealnym poziomie. Skutki niedoboru potasu są nie tylko bardzo wyraźne dla organizmu, ale często mogą być nawet groźne dla naszego zdrowia.

Niedobór potasu i jego skutki

Bardzo często mamy do czynienia z niedoborem potasu, chociaż nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Potas tymczasem odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie. Jest odpowiedzialny między innymi za prawidłową pracę mięśni i dobrą koncentrację. Jeżeli brakuje nam potasu wówczas pojawiają się:

skurcze mięśni,

nadciśnienie,

zmęczenie,

zdenerwowanie,

obrzęki rąk i nóg.

Warto zaznaczyć, że niedobór potasu to również niedostateczna praca serca. Organ ten jest niezwykle ważny, a wręcz najważniejszy w naszym życiu, zaś bez adekwatnej ilości potasu nie pracuje jak należy. Potas chroni serce przed rozwojem różnych groźnych chorób, a tym samym musimy zadbać, aby w naszym organizmie było go pod dostatkiem. Należy jednak pamiętać, że nadmiar potasu również jest groźny dla zdrowia, a także negatywnie wpływa na serce. Jeżeli potasu jest zbyt wiele, w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego, może dojść nawet do zatrzymania akcji serca. Adekwatna ilość potasu jest więc bardzo ważna, co sprawia, że warto z pomocą badań laboratoryjnych sprawdzić jego poziom.

potas-menu
Potas w organizmie – dlaczego jest tak ważny?

Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować i abyśmy mogli cieszyć się doskonałym zdrowiem, musimy zadbać o właściwą ilość witamin i minerałów w naszym ciele. Istotne są przede wszystkim magnez z potasem, które to wraz z chlorem i sodem należy do elektrolitów. Są to tak zwane minerały jakie rozpuszczają się w wodzie, zaś ich zadaniem jest przenoszenie ładunków elektrycznych.

Potas znajduje się w całym naszym organizmie, w komórkach a także w przestrzeni pomiędzy nimi. Potas obecny jest również w mięśniach, w chłonce i we krwi. To dzięki niemu wszelkie elektrolity mogą właściwie współpracować i zapewniać całemu organizmowi doskonałe funkcjonowanie.

Jaką rolę pełni potas w organizmie człowieka?

Potas pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, ponieważ przemieszcza się przez błony komórkowe, a dzięki temu dostarcza komórkom substancji odżywczych. Dodatkowo wynosi on zbędne produkty przemiany materii. To jednak nie jedyna jego rola, albowiem pobudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów oraz białek. Potas jest niezbędny, aby nasz układ nerwowy mógł w pełni prawidłowo funkcjonować, zaś mózg był dotleniony, dzięki czemu następuje poprawienie zdolności myślenia i koncentracji. Potas reguluje również gospodarkę wodną w ciele, kontroluje ciśnienie krwi a także pozytywnie wpływa na pracę nerek.

Jak uzupełnić niedobór potasu w organizmie?

Każda dorosła osoba potrzebuje w ciągu doby około 2000–3000 mg potasu. Wiele osób narażonych jest na niedobór potasu, zwłaszcza jeśli ich codzienna dieta jest uboga i mało różnorodna. Również środki moczopędne sprawiają, że potas jest wydalany z moczem i może dojść do zaburzeń równowagi elektrolitowej w organizmie. Tak samo działają leki nasercowe i leki na nadciśnienie. Niedobór potasu może dotykać również osoby, które stosują diety odchudzające.

Warto zadbać, aby nie spotkał nas niedobór potasu i pamiętać, że najbogatsze naturalne produkty w potas to:

morele suszone

figi suszone

awokado

banany

ziemniaki

seler

kiwi

pomidory

grejpfruty