Home Uroda Skuteczny sposób walki z trądzikiem różowatym

Skuteczny sposób walki z trądzikiem różowatym

girl-2204627_1920

To, że jesteś dojrzałą kobietą, nie oznacza, że w przyszłości nie możesz spodziewać się trądziku. Istnieją bowiem schorzenia o tej nazwie, które dotykają nie tylko nastolatków, lecz także dorosłych. Kiedy zobaczysz na skórze ich oznaki, najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, który będzie wiedział, jak z nimi walczyć. Zmian skórnych, do których należy trądzik różowaty, nie należy bagatelizować.

Trądzik różowaty – czym właściwie jest?

Czym tak właściwie jest to schorzenie? Trądzik różowaty to nieprzyjemna i uciążliwa choroba skóry, która charakteryzuje się zaczerwienieniem, rumieniem oraz tzw. pajączkami. Najczęściej pojawia się u osób w wieku 20-30 lat, atakując znienacka. W przypadku tej choroby zmiany skórne najczęściej ulokowane są na twarzy, głównie w jej części środkowej, czyli w obrębie nosa, policzków, czoła i podbródka. Problem rzadziej dotyczy owłosionej skóry głowy, miejsc za uszami, szyi, dekoltu czy górnej części tułowia.

Odmiany choroby

Warto zaznaczyć, że możemy wyróżnić aż 4 odmiany trądziku różowatego:

 • guzowatą – dla której charakterystyczny jest stały rumień i obrzęk twarzy, krosty, guzy, pogrubienie i nierówna powierzchnia skóry, zmiany skórne najczęściej pojawiają się w okolicy nosa, czoła, oczu, uszu,
 • rumieniowo-teleangiektatyczną – przy której pojawia się rumień w środkowej części twarzy (powracający lub trwały), a także rozszerzone naczynka krwionośne,
 • grudkowo-krostkową – pojawia się stały rumień, a także kopulaste grudki, krostki znajdują się w centralnej części twarzy,
 • oczną – jak sama nazwa wskazuje, dotyczącą oczu, gdzie pojawia się pieczenie, kłucie i świąd oczu, zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek oraz nadwrażliwość na światło.

Przyczyny pojawienia się trądziku różowatego

Trądzik różowaty zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych chorób, szczególnie dlatego, że dotyczy naszej skóry. Przyczyn pojawienia się tej choroby jest wiele, do najczęstszych zaliczyć możemy:

 • zaburzenia hormonalne,
  promieniowanie UV,
  zakażenia bakteryjne,
  zakażenia HPV,
  łojotok lub nieprawidłowy skład łoju,
  choroby układu pokarmowego i zaburzenia trawienia,
  zbyt długie stosowanie preparatów zawierających sterydy.

Jak najskuteczniej walczyć z chorobami skóry

Niezależnie od odmiany trądziku, należy podjąć odpowiednie leczenie. Przed rozpoczęciem najlepiej skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ewentualne pojawienie się powikłań. Do najbardziej skutecznych sposobów należy laserowe zwalczanie trądziku różowatego, przy użyciu urządzenia Cutera Excel V. Procedura przy zabiegu tego typu jest bardzo krótka i trwa maksymalnie kilkanaście minut. Szybkość i sprawność idą tu w parze z perfekcyjnym efektem. Sam zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, ponieważ Cutera Excel V został wyposażony w specjalną głowicę chłodzącą, która nie powoduje powstawania obrzęku. Poprzez wybiórcze działanie na hemoglobinę, światło laserowe jest przez nią wchłaniane, a przy tym niszczy ściany naczyń krwionośnych. W ten sposób likwidowane są zmiany skórne, a miejsca na ciele, w których występowały, będą wyglądać zdrowo i atrakcyjnie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Kliniki Miracki w Warszawie.