Home Zdrowie Skąpe miesiączki – przyczyny i leczenie

Skąpe miesiączki – przyczyny i leczenie

part of a nude woman body with close hands between the legs in

Skąpe i krótko trwające miesiączki w niektórych przypadkach są symptomem choroby, dlatego nie warto ich bagatelizować. Każda kobieta posiadająca tego typu okres powinna skonsultować to z lekarzem, aby ustalić przyczynę i wykluczyć ewentualne choroby.

O czym może świadczyć skąpa miesiączka?

Skąpa miesiączka to przede wszystkim taka, która trwa bardzo krótko, zazwyczaj tylko 1 lub 2 dni. W jej trakcie nie wydziela się odpowiednia ilość krwi z narządów rodnych – najczęściej jest jej około 30 ml, przy czym prawidłowa wartość wynosi nawet do 150 ml. Kobiety posiadające tego typu okres zgodnie twierdzą, że mogłyby cały dzień przeżyć bez zmiany tampona lub podpaski – to najlepiej obrazuje czym jest skąpa miesiączka.

O tym musisz pamiętać!

Nawet w trakcie bardzo skąpej miesiączki niezwykle ważne jest prawidłowe dbanie o higienę miejsc intymnych, o czym można więcej poczytać na stronie piramidazdrowiaintymnego.pl.

Skąpe miesiączki bardzo często występują u młodych dziewczyn, które dopiero zaczęły miesiączkować. Mogą utrzymywać się w takiej postaci nawet przez pierwsze dwa lub trzy lata. Wtedy zazwyczaj nie są objawem żadnej choroby. Inaczej jest w przypadku kobiet, które już od przynajmniej kilku lat miesiączkują i przez cały ten czas lub nagle dostają skąpe miesiączki. W takim przypadku konsultacja lekarska pod tym względem jest niezwykle konieczna.

Główne choroby

Skąpy okres najczęściej świadczy o zaburzeniach hormonalnych, dlatego pierwszym krokiem diagnostycznym jest wykonanie badania określającego poziom hormonów w organizmie, a w razie potrzeby również wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Inną, równie częstą przyczyną, jest zła budowa narządów rodnych kobiety. Skąpe miesiączki występują także wskutek przyjmowania niektórych leków lub w wyniku występowania innych chorób ogólnoustrojowych.

Skąpe miesiączki wymagają konsultacji lekarskiej. Bez względu na to, czy pojawiają się dopiero od pewnego czasu, czy występują w takiej postaci od wielu lat lub nawet od początku miesiączkowania.