Home Lifestyle Skąd brać pieniądze na studia dzieci?

Skąd brać pieniądze na studia dzieci?

Back view portrait of a female student walking

Czy wiecie, że nawet co trzeci młody Polak nadal żyje „na garnuszku” swoich rodziców? Okazuje się, że średnia wieku, w której Polacy są w stanie utrzymać się samodzielnie, przesuwa się. Dzisiaj żadnym zaskoczeniem nie jest 25 latek, który studiuje i liczy na kieszonkowe od swojej mamy i taty.

Ile kosztują studia?

Darmowe studia nie oznaczają, że z taką edukacją nie wiążą się żadne wydatki. Musimy wziąć pod uwagę, że nie każdy mieszka w dużym mieście, gdzie funkcjonują uczelnie wyższe. Biorąc pod uwagę, że większość Polaków zamieszkuje tereny wiejskie, trzeba zdać sobie sprawę, że chęć zdobywania wykształcenia wyższego wiąże się jednocześnie z opłatą za akademik, wynajęty pokój czy mieszkanie. Do tego dochodzi wyżywienie oraz pieniądze na materiały edukacyjne. Łącznie może to być nawet 1 200 złotych miesięcznie.

Jeszcze więcej finansów trzeba przeznaczyć na studia prywatne. Tylko miesięczne czesne to około 600 złotych. Młody człowiek, który kształci się, by zapewnić sobie doskonały start w zawodowej karierze, może kosztować swoich rodziców nawet 2 000 złotych w skali miesiąca.

Formy finansowego wsparcia

Studenci mogą liczyć na różnego rodzaju stypendia. To najbardziej znane to stypendium naukowe, ale nie można również zapominać o świadczeniach socjalnych. Uczelnia może dopłacać na dojazdy do szkoły, wyżywienie czy stancję, jeśli student pochodzi z oddalonej o setki kilometrów od uczelni miejscowości. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju pomoc nie jest wystarczająca, by student mógł się z tych środków samodzielnie utrzymać.

Wsparcie ze strony rodziców

Świadomość konieczności finansowego wsparcia ze strony rodziców jest coraz większa. Dzięki temu młodzi studenci mogą mieć pewność zabezpieczenia w czasach, w których wkraczają w dorosłość, ale nie mają jeszcze możliwości podjęcia pracy zarobkowej. Rodzice, którzy chcą zapewnić swoim latoroślom spokojną edukację na studiach wyższych, oszczędzają na ten cel wiele lat. Zdają sobie też sprawę, że samo odkładanie środków finansowych nie wystarczy, dlatego inwestują.

Najczęściej wybieraną formą inwestowania są lokaty standardowe. Największe zyski można osiągnąć przy lokowaniu środków w długim okresie. Właśnie dlatego to idealny instrument, który pozwala zadbać o odpowiednią wartość pieniędzy na przyszłość dzieci.

Lokata a może kredyt na studia?

Jesteśmy zwolennikami regularnego i długookresowego oszczędzania. Naszym zdaniem to lokaty standardowe są dużo lepszym rozwiązaniem. Dzięki nim można generować zyski systematycznie, rozkładając lokowane środki na części. Dzięki temu inwestowanie nie zaburza finansowej kondycji gospodarstwa domowego i nie jest tak dużym wyrzeczeniem.

Zobowiązanie kredytowe może być zbyt dużym obciążeniem. Biorąc pod uwagę fakt, że wykształcenie może wiązać się z wydatkiem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, kredyt może nie być tani. Rodzice muszą wtedy przez co najmniej kilka lat spłacać wysokie raty każdego miesiąca.