Home Lifestyle Singielki płacą więcej za ubezpieczenie auta. Dlaczego? Czy to dyskryminacja?

Singielki płacą więcej za ubezpieczenie auta. Dlaczego? Czy to dyskryminacja?

tanie-oc-dla-singielki

Jak pokazują statystyki ubezpieczycieli, single płacą za swoje OC więcej niż osoby, które zawarły małżeństwo. Przy czym nie chodzi tu wyłącznie o ludzi w młodym wieku – nawet starsi, cieszący się nierzadko zniżkami za chociażby bezszkodową jazdę, tylko z uwagi na to, że są sami, zapłacą wyższą składkę. Czy mamy tu do czynienia z dyskryminacją? Czy na wysokość OC wpływa również płeć kierowcy? Czy są sposoby, by zapłacić mniej? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Młodzi zapłacą więcej

O tym, że wysokość składki OC zależy w dużym stopniu od wieku kierowcy, zapewne wiesz. Grzechy młodych kierowców, przez które 20-latkowie płacą więcej za ubezpieczenie samochodowe, to przede wszystkim skłonność do zbyt brawurowej jazdy i wciąż jednak niewielkie doświadczenie. W grupie tej notuje się też sporo przypadków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Nic więc dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe nieufnie podchodzą do świeżo upieczonych kierowców i podwyższają im składkę na OC. Dlaczego jednak to samo tyczy się singli, nawet tych z grupy trzydziesto- czy czterdziestolatków?

Ostrożni żonaci i kwestia płci

Według statystyk żonaci mężczyźni giną w wypadkach rzadziej niż ich samotni koledzy. Towarzystwa ubezpieczeniowe na tego rodzaju statystyki zwracają uwagę szczególną, bo dzięki nim są w stanie ustalić wysokość składki za polisę na odpowiednim poziomie. Według ubezpieczycieli osoby po ślubie jeżdżą po prostu ostrożniej i wykazują się niższą skłonnością do ryzyka. Dzięki temu TU skłonne są zaproponować im niższe ceny za OC.

Zatrzymajmy się jednak przy kwestii płci – według innych statystyk mężczyźni jeżdżą też szybciej od kobiet i częściej powodują wypadki. Czemu zatem kobiety nie płacą za OC mniej? Odpowiedź jest prosta – mielibyśmy wówczas do czynienia z dyskryminacją osób płci męskiej. Tymczasem już w roku 2012 Europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecydował, że różnicowanie cen ubezpieczenia ze względu na płeć jest zakazane.

Sposoby na tańsze OC singielki

Poszukaj współwłaściciela

Branie ślubu tylko ze względów finansowych nigdy nie jest dobrym pomysłem, trzeba jednak pamiętać, że zarówno żonaci mężczyźni, jak i zamężne kobiety rzeczywiście mają tu nieco łatwiej. Wynika to z faktu, iż małżonkowie mogą korzystać nawzajem ze swoich zniżek. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli jesteś singielką, również masz taką możliwość. Wystarczy, że współwłaścicielem Twojego auta zostanie osoba, której zniżki przysługują – będziesz mogła z nich skorzystać.

Zmień miejsce zameldowania

Cena OC w dużym stopniu uzależniona jest od tego, gdzie jesteś zameldowana. Mieszkańcy mniejszych miejscowości płacą za polisę mniej niż ci z dużych miast. Oczywiście zmiana miejsca zameldowania może być nieco kłopotliwa, jeśli jednak masz taką możliwość, warto się nad tym zastanowić.

Kup auto z małym silnikiem

Stawka OC zależy od mocy i pojemności silnika pojazdu. Weź to pod uwagę, jeśli w najbliższym czasie zamierzasz kupić lub zmienić auto.

Zapłać za swoje OC z góry

Rozkładając płatność za polisę OC na raty, zwykle zapłacisz nieco więcej niż wtedy, gdy zdecydujesz się na opłacenie całego ubezpieczenia za jednym razem. Ma to tę dodatkową zaletę, że robiąc tak, nie zapomnisz o uregulowaniu kolejnej raty (kary za brak OC potrafią być naprawdę dotkliwe).

Zmień firmę ubezpieczeniową

Oczywiście mówimy o towarzystwie ubezpieczeniowym. Ceny OC są bardzo zróżnicowane, choć zakres jego działania regulowany jest ustawowo i w każdym TU działa ono dokładnie tak samo. Co za tym idzie, warto rozejrzeć się za lepszą ofertą, jako że to właśnie niska cena polisy powinna być dla Ciebie czynnikiem decydującym.

Kup OC przez Internet

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy OC w niższej cenie dla osób, które zdecydują się nabyć je w sieci.

Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń

Sprawdź tanie ubezpieczenie OC w serwisie Panocek i kup je bez wychodzenia z domu. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz atrakcyjne oferty polisy z kilkunastu różnych towarzystw.

“Z naszej porównywarki często korzystają osoby młode, które nie bardzo liczyć mogą na zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy czy też skorzystać ze zniżek współmałżonka. Oferty OC, które znajdują dzięki nam, są bardzo atrakcyjne cenowo. Osoba, która korzysta z porównywarki, najszybciej dowiaduje się też o najnowszych promocjach” – mówi doradca klienta z Panocek.pl

Prowadź ostrożnie

Możesz obniżyć swoją składkę OC o około 10% rocznie, pod warunkiem, że Twoja jazda będzie bezszkodowa. Może się wydawać, że 10% to niewiele, jednak czas płynie szybko – po 6 latach masz szansę uzyskać zniżkę maksymalną, czyli 60%. Poza tym bezpieczna jazda zawsze się opłaca.