Home Lifestyle „RZEKI. PODRÓŻ DO MEKSYKU Z MAESTRO KAPUŚCIŃSKIM”- recenzja filmu Eli Chrzanowskiej

„RZEKI. PODRÓŻ DO MEKSYKU Z MAESTRO KAPUŚCIŃSKIM”- recenzja filmu Eli Chrzanowskiej

maxresdefault
26 października warszawskie Kino Iluzjon zgromadziło rzeszę fanów twórczości wyjątkowego dziennikarza i pisarza – Ryszarda Kapuścińskiego, a to wszystko za sprawą Elżbiety Chrzanowskiej młodej dokumentalistki, która swoją stypendialną pracę realizowaną w Meksyku postanowiła poświęcić tej wybitnej postaci.

losrios4

Film opowiada podróż autorki, która jako nastolatka miała okazję być sąsiadką Kapuścińskiego, do ogromnej metropolii – miasta Meksyk, gdzie dzięki wsparciu przedstawicielstwa RP oraz żony dziennikarza dociera do ludzi znających go osobiście. To ich wypowiedzi i wspomnienia stanowią kwintesencję filmu. To z opowieści m.in Heleny Poniatowskiej dowiadujemy się więcej o osobowości i sposobie pracy Ryszarda Kapuścińskiego. Dodatkowym elementem artystycznym filmu są komentarze – cytaty z najważniejszych utworów literackich takich jak choćby „Podróże z Herodotem”.
losruis2

„Rzeki” są filmem niekomercyjnym, dlatego nie trafią na ekrany kin, a szkoda, gdyż w moim odczuciu, zaprezentowane szerszej publiczności, zwłaszcza młodzieży mogłyby wpłynąć na nią wybitnie edukacyjnie. Takie cechy będące głównymi przymiotami Kapuścińskiego jak skromność, umiejętności analityczne i wnikliwa obserwacja świata powinny być propagowane i nauczane zwłaszcza w obecnych czasach.