Home Lifestyle Rozmowa podstawą udanego związku – czy Polacy chętnie mówią o uczuciach?

Rozmowa podstawą udanego związku – czy Polacy chętnie mówią o uczuciach?

image_processing20200213-8765-1q6rpuy

Rozmowa to jedna z form codziennej komunikacji. Dobór odpowiednich słów często bywa wyzwaniem – nie zawsze potrafimy ułożyć w zdania to, co naprawdę czujemy. Tymczasem komunikacja werbalna nie ogranicza się jedynie do użycia słów w odpowiednim kontekście, ale także pomaga w budowie więzi i kreowaniu poczucia bliskości. Stanowi zarazem podstawę udanych związków.

We współczesnym świecie kontakty międzyludzkie coraz częściej ograniczają się do sfery wirtualnej. Łatwiej nam napisać o tym, co czujemy, niż spojrzeć drugiej osobie w oczy i wyrazić to na głos. Jak jednak podkreśla ekspert, to właśnie rozmowa stanowi podstawę udanej relacji z partnerem.

– Warto, a nawet trzeba rozmawiać. Nie tylko o uczuciach zresztą, ale po prostu o codziennym życiu, ważnych i mniej ważnych wydarzeniach – tym co nas raduje, uszczęśliwia, ale także tym co nas smuci, boli czy nie odpowiada. Koniec rozmów to zazwyczaj koniec relacji. Nawet jeśli czujemy, że nasz ukochany/-na to druga połowa tego samego jabłka, nie dajmy się zwieść przekonaniu, że czytamy sobie w myślach. Oczywiście wielokrotnie jesteśmy w stanie wyczuwać nastroje i troski partnera, jednak warto weryfikować swoje hipotezy w rozmowach.

dr Ewa Jarczewska-Gerc z Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS

Czuję, że mnie kochasz, gdy…; inspirujesz mnie do…; lubię, gdy razem… – dokończenie tych z pozoru łatwych zwrotów nie przychodzi nam łatwo na co dzień. W tegoroczne Walentynki Empik postanowił sprawdzić, jak często Polacy mówią o tym, co w sobie cenią i za co się kochają. Okazuje się, że ubranie w słowa podstaw relacji z bliską osobą może być wyzwaniem także w związkach z wieloletnim stażem.
Codzienne inspirowanie się, wzajemne nakręcanie pozytywnych emocji czy współprzeżywanie wzlotów i upadków to jednak nie jedyne elementy, które mogą być podstawą udanej relacji. Jak pokazało wideo, czynnikiem podtrzymującym ciepło uczuć w związku jest także docenianie pasji partnera. Według ekspertki, nawet będąc z kimś bardzo blisko warto zachować pewną przestrzeń dla realizacji siebie, rozwoju zainteresowań i spełniania marzeń, aby pozostać ciekawym obiektem westchnień.

– Niezwykle ważne jest, z punktu widzenia podtrzymania namiętności – jakże istotnego aspektu miłości, niestety w sposób naturalny wygasającego z czasem – żeby podziwiać za coś partnera, patrzeć na niego z pewną dozą zachwytu. Oczywiście możemy zaprosić drugą osobę do wspólnej realizacji pasji, jednak nie zrażajmy się, jeśli nie zawsze będzie zainteresowana. Podobieństwo w obszarze ważnych życiowo spraw jest ważne i, jak pokazują badania, sprzyja trwałości relacji, jednak nie oznacza to konieczności robienia wszystkiego razem.

dr Ewa Jarczewska-Gerc

Słowa są wyjątkową formą komunikowania się, niezwykle ważną z punktu widzenia funkcjonowania społecznego. Te dotyczące relacji z drugą osobą mają moc wywoływania u niej emocji, takich jak radość, wzruszenie, czy nawet duma. Nawet małe gesty, chwila zatrzymania, aby spojrzeć sobie w oczy i wyrazić słowem to, co czujemy może sprawiać dużą różnicę każdego dnia. Okres Walentynek wydaje się być idealnym momentem na refleksję w tym zakresie.