Home Lifestyle Rowerek biegowy – dlaczego warto na niego postawić?

Rowerek biegowy – dlaczego warto na niego postawić?

fot.: Fotolia

Zastanawiasz się, jaki prezent sprawić swojemu maluchowi na drugie urodziny? My proponujemy rowerek biegowy – zobacz, dlaczego warto wybrać to rozwiązanie!

Kiedy kupić rowerek biegowy?

Większość rowerków biegowych przeznaczona jest dla dzieci od około 18 miesiąca życia, choć można znaleźć i takie, na których jeździć może nawet roczny maluszek – mówi specjalista z linkbaby.pl. – Jednak to, kiedy Twoje dziecko zacznie śmigać na rowerku, jest bardzo indywidualne. Większość maluchów zaczyna swobodnie korzystać z roweru biegowego w wieku mniej więcej dwóch lat.

Oczywiście nietrudno się domyślić, że rowerek kupiony dla dwulatka nie posłuży mu do szóstego roku życia – dziecko szybko z niego wyrośnie. Na szczęście większość modeli posiada możliwość regulowania siodełka, więc przynajmniej przez jakiś czas sprzęt będzie „rósł” razem z maluchem. A co później? Możemy zdecydować się na większy rowerek biegowy lub postawić na standardowy jednoślad z pedałami – dzieci, które nauczyły się jeździć na rowerku biegowym, szybciej załapią jazdę na tradycyjnym rowerze.

Rowerek biegowy dla maluszka – zalety

Rowerek biegowy to doskonały sposób, by szybko oswoić malucha z jednośladem. W wieku dwóch lat dzieci są zazwyczaj jeszcze zbyt małe, by nauczyć się jednoczesnego pedałowania i utrzymywania równowagi – dlatego zazwyczaj funduje się im rowerek z dodatkowymi kółkami. Sprzęt ten jednak nie do końca spełnia swoje zadanie – dziecko co prawda uczy się pedałować, ale po odczepieniu dodatkowych kółek na nowo musi pojąć, jak samodzielnie utrzymać równowagę.

W przypadku rowerka biegowego nie ma tego problemu – maluch od samego początku uczy się tak balansować ciałem, by móc się swobodnie poruszać, trenuje też podstawowe umiejętności jak skręcanie czy manewrowanie. Małe dzieci uwielbiają wykonywać te czynności, co dorośli – wzmacnia to w nich poczucie samodzielności i pewności siebie. Dziecko na pewno doceni, że może podczas wycieczki jechać na rowerze – tak jak mama czy tata. W ten sposób też od najmłodszych lat wyrabiamy w nim zamiłowanie do aktywności fizycznej.

Dużą zaletą rowerków biegowych dla dzieci jest też łatwość poruszania się po nierównej powierzchni – mówi ekspert sklepu linbaby.pl. – Maluch na rowerze o czterech kółkach będzie miał trudności z poruszaniem się po piasku lub wjazdem pod górkę. W przypadku rowerka biegowego nie ma takiego problemu.

Rowerek biegowy – jak dobrać?

Podstawowe rozróżnienie, na jakie natkniemy się w sklepach, to rowerek biegowy drewniany i metalowy. Drewniane rowerki są lżejsze i bardziej designerskie, jednak zazwyczaj mają mniejszą możliwość regulacji siodełka. Z kolei rowerki biegowe metalowe z pewnością będą bardziej wytrzymałe.

Jeśli chodzi o rozmiar sprzętu, musi on być tak dopasowany, by dziecko mogło oprzeć na ziemi całe stopy – radzi specjalista linkbaby.pl. – W ten sposób będzie stało pewnie i łatwiej mu będzie utrzymać równowagę. Jeśli decydujemy się na model z hamulcem, pamiętajmy o tym, by był on założony na tylne koło – dzięki temu unikniemy sytuacji, w której maluch gwałtownie się zatrzyma i wypadnie z siodełka przez kierownicę.

Rowerek biegowy dla dwulatka to doskonały pomysł na prezent. Nie tylko zapewni doskonałą zabawę, ale także – co równie ważne – pomoże mu rozwijać umiejętności, które przydadzą się w późniejszej nauce jazdy na prawdziwym rowerze.