Home Wydarzenia Romansując online – recenzja książki „Modern Romance” Aziz’a Ansari

Romansując online – recenzja książki „Modern Romance” Aziz’a Ansari

modern-romance

Przeczytałam nawet podziękowania od autora – genialnie napisana książka!

Aziz Ansari błyskotliwy amerykański komik po przyjemnym wieczorze z nowo poznaną dziewczyną chciał kontynuować z nią znajomość. Jak każdy młodzieniec naszej digitalnej epoki postanowił zaprosić ją na kolejną randkę za pomocą – neutralnego SMSa. Jakież było jego zdziwienie, gdy dziewczyna, mimo świetnej relacji sprzed kilku dni, nie odpisała. Sytuacja stała się dla niego na tyle frustrująca, że zaczął szukać odpowiedzi jak to właściwie jest z tymi współczesnymi znajomościami w kontekście nowych technologii. Na nic zdały się jego wytrwałe poszukiwania, nigdzie nie znalazł wyjaśnienia braku odpowiedzi od Tanyi, dziewczyny będącej jego inspiracją.

Łącząc swoje siły z wybitnym socjologiem Erickiem Klinenberg’iem pracującym na Uniwersytecie Nowojorskim oraz wieloma innymi badaczami złożoności natury ludzkiej z całego świata
przeprowadzili badania behawioralne w grupach fokusowych od Los
Angeles przez Paryż aż po Tokio. Aby zwiększyć ich zasięg stworzyli także fora internetowe których użytkownicy anonimowo mogli opowiadać o swoich doświadczeniach z miłością w czasach internetu.

Biorąc pod uwagę tak gruntowne podejście do jakości badań oraz wszystkie tęgie umysły stojące za ich analizą możnaby się było spodziewać opasłego tomu utrzymanego w stylistyce naukowego wykładu pełnego specjalistycznych i zrozumiałych tylko dla grupki wybranych zwrotów. Napisaniem „Modern Romance” zajął się jednak pomysłodawca całych badań, czyli Aziz Ansari, który jako stand up-owiec sypie żartami jak z rękawa poruszając nawet tak poważne sprawy jak wierność w czasach wszechobecnych „lepszych modeli” aktualnego partnera czyhających na Tinderze i znajdujących się zaledwie kilka metrów od Ciebie.

 

Więcej na temat „Modern Romance” Aziz Ansari przeczytacie tutaj.

W moim odczuciu pozostawienie Aziz’owi stworzenia tekstu było absolutnie genialnym rozwiązaniem. Dzięki któremu czytelnik otrzymał nie tylko kompletny przewodnik na temat poruszania się we współczesnym świecie znajomości nawiązywanych online, związków powstających na portalach randkowych, w których o podtrzymywanie namiętności dba seksting i kończonych przez zwykły SMS.
Osobiście książka dała mi sporo do myślenia. Z jednej strony podeszłam do niej z klasyczną ciekawością antropologa kultury, z drugiej zaś
zobaczyłam jak wiele zmieniło się w świecie związków w przeciągu ostatnich pięciu lat i jak bardzo technologia ze swym niepohamowanym rozwojem wymusza zmiany w życiu każdego człowieka na naszej planecie.

Wielkie brawa dla autora za podkreślanie indywidualnego charakteru i emocjonalnej natury każdej z osób kryjących się pod nickami na forach internetowych i seksownymi fotkami na Tinderze.

 

Polecam pouczająca i zabawną lekturę

Kinga Kowalska