Home Design i wnętrze Ranking drukarek, czyli czym kierować się przy wyborze urządzenia?

Ranking drukarek, czyli czym kierować się przy wyborze urządzenia?

ranking-drukarek-1

Wiele osób przed podjęciem decyzji zakupowej przegląda ranking drukarek, by dowiedzieć się, jakie urządzenie dostępne na rynku najlepiej spełni ich wymagania. Przed zakupem warto uwzględnić przeznaczenie drukarki – czy ma się sprawdzić w domowych czy biurowych warunkach? Nie bez znaczenia pozostają również koszty materiałów eksploatacyjnych i ekonomiczność wydruków.

Osoby zainteresowane kupnem drukarki coraz częściej podchodzą rozważnie do zakupu, nie decydując się już na pierwsze lepsze urządzenie, które akurat zostało przecenione w markecie. Tym samym zaczyna zanikać przekonanie, że przecież drukarka to drukarka, jeśli tylko działa to wszystko z nią w porządku.

Wbrew pozorom materiały eksploatacyjne do urządzeń drukujących nie muszą kosztować majątku, co bardzo często zdarza się wśród najtańszych urządzeń. Zazwyczaj ekonomiczniej jest nieco więcej zapłacić za drukarkę i ponosić niższe koszty związane z wymianą tuszu czy tonera niż później przepłacać.

Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia na podstawie rankingu drukarek nie należy do najprostszych czynności, ponieważ urządzenie, które sprawdzi się w zaciszu domowym, może okazać się niewystarczające lub nieekonomiczne w warunkach biurowych.

Jednym z istotniejszych czynników, które wpływają na decyzję zakupową są koszty eksploatacji drukarki. Zazwyczaj im tańsze w zakupie jest urządzenie, tym wyższe mogą okazać się ceny materiałów eksploatacyjnych. Zdarzają się przypadki, kiedy tusze i tonery swoją wartością przewyższają koszty zakupu nowego urządzenia.

Podczas wyboru rodzaju drukarki warto ustalić, co będzie na niej drukowane. Inne parametry powinno mieć urządzenie do samego tekstu, a inne – do zdjęć i grafik. Na tym etapie istotne jest określenie czy bardziej przydatna będzie drukarka kolorowa czy monochromatyczna, co znajdzie odzwierciedlenie w cenie urządzenia.

Nie bez znaczenia jest również typ urządzenia. W niektórych sytuacjach lepiej sprawdzi się drukarka atramentowa, w innych – laserowa. Wszystko zależy od częstotliwości jej używania oraz samego przeznaczenia.

ranking-drukarek-2

Ranking drukarek – laserowe czy atramentowe?

Zanim w rankingu drukarek znajdziemy urządzenie spełniające nasze oczekiwania, należy ustalić jego przeznaczenie. Zazwyczaj drukarki atramentowe są wybierane do domu, a laserowe – do biura. Wszystko przez niższy koszt materiałów eksploatacyjnych. Tusze, nawet jeśli są zamiennikami, bywają droższe i mniej ekonomiczne w użyciu niż toner.

Drukarki atramentowe zyskały popularność, dzięki ich wszechstronności – mogą służyć zarówno do drukowania „czystego” tekstu, jak i grafik, tabel czy fotografii. Najtańsze urządzenia laserowe, nawet kolorowe, nie osiągają tak dobrej jakości wydruków obrazów.

Niewątpliwą zaletą drukarek atramentowych jest również ich cicha praca oraz mniejszy pobór prądu.

Drukarki atramentowe sprawdzają się w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na wydruki nie jest zbyt duże, ale samo urządzenie jest używane regularnie. Dysze często zasychają przy rzadkim drukowaniu, co może okazać się uciążliwe na dłuższą metę. Natomiast szybkość pracy urządzenia, jak na warunki domowe, jest wystarczająca. Drukarkę atramentową można nabyć już od 150 zł.

Jeszcze do niedawna drukarki laserowe występowały jedynie w wersji monochromatycznej. Obecnie dostępne są również urządzenia drukujące w kolorze. W zakupie są one droższe od ich atramentowych odpowiedników, jednak pod względem ekonomiczności wydruków oraz ceny materiałów eksploatacyjnych, wypadają zdecydowanie korzystniej.

Drukarki laserowe charakteryzują się szybszą pracą w porównaniu do urządzeń atramentowych. Mogą też pracować bez przerwy znacznie dłużej, a ich wydruki są lepszej jakości.

Prostą w użyciu drukarkę laserową monochromatyczną można kupić już za 250 zł.

ranking-drukarek-3

Ranking drukarek – kolorowe czy monochromatyczne?

Dla wielu osób wybór jest prosty – do biura najbardziej nadaje się drukarka laserowa monochromatyczna, a do domu – atramentowa z kolorowymi tuszami. Najczęściej wychodzimy bowiem z założenia, że urządzenie, które mamy pod ręką powinno być wszechstronne, ale też niezbyt drogie z zakupie. Natomiast w biurze, gdzie drukowany jest głównie tekst, inwestowanie w kolorowe urządzenie bywa zbędnym wydatkiem.

Tym bardziej, że kolorowe drukarki laserowe są znacznie droższe w zakupie i eksploatacji niż ich monochromatyczni bracia. Jednak w przypadku, gdy przy dużym zapotrzebowaniu na wydruki pojawiają się nie tylko dokumenty tekstowe, ale także grafiki i zdjęcia, warto zainwestować w kolorową drukarkę laserową.

ranking-drukarek-4

Ranking drukarek – do domu czy do biura?

W rankingu drukarek bardzo ważne jest uwzględnienie ekonomiczności urządzenia oraz jego przeznaczenia. Jeżeli zapotrzebowanie na wydruki jest niewielkie – wystarczy prosta drukarka atramentowa, kolorowa. W przypadku, gdy potrzeby są większe, wówczas najbardziej opłacalne będzie urządzenie laserowe. Koszty jego eksploatacji są niższe, a praca szybsza. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne, gdy już zawczasu wiadomo, że drukowany będzie jedynie tekst.

Obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla firm jest wynajem drukarek (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Przedsiębiorca nie musi inwestować w zakup urządzeń, może je wydzierżawić i tym samym pozbyć się problemów z regularną wymianą materiałów eksploatacyjnych oraz z ewentualnym serwisem.

Decydując się na wynajem drukarek, przedsiębiorca otrzymuje profesjonalne doradztwo, które na podstawie indywidualnego zapotrzebowania firmy na wydruki, pomoże dobrać adekwatne urządzenie drukujące. Ponadto nie ma potrzeby angażowania w opiekę nad drukarką własnych pracowników – dzięki systemowi zarządzania drukiem (więcej na ten temat tu), opiekun firmy może na bieżąco śledzić stan tuszu bądź tonera i w odpowiednim momencie wymienić go na nowy, by nie generować zbędnych przestojów w pracy urządzenia.

Natomiast w przypadku awarii urządzenia, osoba odpowiedzialna za drukarkę w przedsiębiorstwie, na podstawie danych zawartych w systemie zarządzania drukiem, może określić, co uległo uszkodzeniu i przyjechać na miejsce z odpowiednim sprzętem. Jeżeli awaria jest poważna, urządzenie zabierane jest do serwisu, a na jego miejsce przedsiębiorca otrzymuje inną drukarkę o tych samym, bądź wyższych parametrach, do czasu naprawy poprzedniego urządzenia.

ranking-drukarek-5

Ranking drukarek – tradycyjna drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Zanim decyzja zakupowa zostanie podjęta warto zastanowić się, do czego potrzebne nam będzie urządzenie drukujące. Jest to ważne przede wszystkim w biurze, gdzie oprócz funkcji wydruków ,istotne mogą okazać się opcje skanowania i kopiowania.

Na rynku dostępne są również urządzenia 4 w 1, które zostały dodatkowo zaopatrzone w faks. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca może posiadać wszystkie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania sprzęty, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu miejsca w biurze.

Ranking drukarek – parametry urządzeń

Wśród parametrów drukarek, na które należy zwrócić uwagę, znajduje się szybkość wydruku. Jest to szczególnie ważne w biurze, gdzie zapotrzebowanie na wydruki jest bardzo duże. Intensywne korzystanie z urządzenia, bez generowania niepotrzebnych przestojów, pozwala utrzymać odpowiednie tempo pracy. Oczekiwania te spełniają już zarówno drukarki laserowe, jak i atramentowe, które w ostatnich latach, dzięki udoskonaleniom, znacznie przyspieszyły drukowanie.

Specyfikacja techniczna określa szybkość drukowania jako ilość stron na minutę. Niekiedy przyspieszona praca może znaleźć odzwierciedlenie w jakości wydruków.

Warto pamiętać, że szybkość wydruków spada, gdy dokument zawiera elementy graficzne.

Podczas wyboru drukarki znaczenie ma również normatywne obciążenie urządzenia. Parametr ten jest ważny, kiedy z góry wiadomo, że zapotrzebowanie na wydruki będzie bardzo duże. Określa on liczbę wydruków, jaką drukarka może wykonać w ciągu miesiąca bez jej przeciążania.

Oczywiście liczba miesięcznych wydruków może zostać przekroczona, jednak gdy będzie się to zdarzało zbyt często, urządzenie szybciej ulegnie wyeksploatowaniu.

Podsumowanie

Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto przejrzeć ranking drukarek, by upewnić się, jakie urządzenie spełni nasze oczekiwania. Właściciele firm mogą zdecydować się na wynajem drukarek, dzięki czemu zaoszczędzą pieniądze i zyskają wsparcie techniczne profesjonalistów.