Home Zdrowie Przyszła wiosna. Zadbaj o siebie i swoją kondycję

Przyszła wiosna. Zadbaj o siebie i swoją kondycję

sad-2182545_1920

Teoretycznie przesilenie wiosenne już za nami, praktycznie – wciąż możemy odczuwać jego skutki. Jakie są objawy przesilenia wiosennego? Typowe dla przeziębienia i nadmiernego przemęczenia. Senność, brak siły na działanie, brak chęci do życia i problemy z koncentracją. Jeśli w marcu zauważyłaś u siebie takie objawy – nic dziwnego, to zapewne przez przesilenie wiosenne.

Przesilenie wiosenne – co to takiego?

Profesor James Waterhouse z Manchester University uważa, że efekty przesilenia są wynikiem naszego trybu życia niezgodnego z naturą, czyli działaniu wbrew zegarowi biologicznemu, który w okresie przejściowym zima/wiosna każe nam odpoczywać. Ostatnie momenty przymrozków i pojawiające się dni ciepła wymagają od naszego organizmu sporej dawki witamin i minerałów do działania. A takich nie mamy w pożywieniu, bowiem naturalne menu i dostępne produkty, wciąż nie zawierają tak wiele witamin, jak te z okresu wiosny i lata. Zmiana czasu z zimowego na wiosenny wręcz obliguje nas do odpoczynku, a tak mało osób właśnie wtedy decyduje się na urlop. Jak więc sobie poradzić i jak zadbać o siebie, by nie paść ofiarą przesilenia wiosennego?
Przede wszystkim dieta witaminowa

W okresie tym najlepiej skoncentruj się na lekkostrawnej diecie bogatej w potas, magnez, żelazo i cynk. To tych witamin najbardziej nam brakuje po zimie. Stąd dolegliwości takie jak osłabienie refleksu, mięśni, rozdrażnienie, obniżona odporność, skurcze mięśni i zmęczenie… Możemy tak wymieniać jeszcze długo. Witaminy i minerały to podstawa naszego zdrowia. Dlatego właśnie w tym okresie warto sięgnąć po wartościowe preparaty witaminowe. Należy jednak zdecydować się na jeden konkretny preparat, a nie łączyć witaminy wedle uznania. Suplementy diety można przedawkować, nadmiar witaminy D, K, A czy E jest szkodliwy. Dlatego wszelkiego rodzaju zmiany należy konsultować z lekarzem lub farmaceutą. Warto zainwestować w dobre preparaty witaminowe, których skład został tak opracowany, by zawarte w nich składniki odpowiednio się wchłaniały. Nie wszystkie kompozycje przyniosą Wam spodziewany efekt. Bądźcie w tej kwestii uważne.

Czy każdego dopada przesilenie wiosenne?

Nie! Osoby podatne na zmianę ciśnienia, jak i pogody są w szczególności narażone na przesilenie. Jeśli wiecie, że dotyczy to właśnie Was, włóżcie więcej energii w troskę o siebie i swój stan zdrowia. Przede wszystkim zatroszczcie się o dietę, ruch i odpoczynek. To on pozwoli Wam spokojnie przetrwać moment przełomowy. A jak już na dobre zagości u nas wiosna, to odetchniecie z ulgą i zacznie Was od razu rozpierać energia!

Artykuł przygotowany przez: apteka-leki.pl