Home Zdrowie Przygotowanie do wizyty u ginekologa

Przygotowanie do wizyty u ginekologa

adult-beautiful-face-774866

Choć coraz więcej mówi się o konieczności kontrolnego udawania się do ginekologa, wciąż olbrzymia ilość pań unika tej czynności. Wstyd związany ze sferą intymną powoduje, że potrzebne badania są bagatelizowane. Lekarze zgodnie potwierdzają, że wizytę u ginekologa powinno się odbywać co pół roku, bez względu na stan zdrowia. Jak przygotować się do takiego badania, by zminimalizować uczucie skrępowania?

Opory psychiczne

Największym problemem wśród kobiet unikających wizyt u ginekologa jest opór psychiczny, przejawiający się wstydem oraz lękiem przed ewentualnym niewłaściwym przygotowaniem się do badania. Tymczasem nie jest to trudne zadanie. Przede wszystkim, ginekologa należy traktować jak każdego innego lekarza. Należy pamiętać o tym, że nagość pacjentki dla lekarza nie będzie niczym nowym, ani nadzwyczajnym.

Jego zadaniem jest zadbanie o stan zdrowia, a to wydaje się najważniejsze i żaden inny czynnik nie powinien wpływać na konieczności przeprowadzania badań kontrolnych. Wstyd można próbować minimalizować. Warto zrobić wywiad środowiskowy i wybrać lekarza, który zbiera dobre opinie, jako fachowca, który przeprowadza badanie w sposób niekrępujący. Ważne jest też dysponowanie niezbędnym sprzętem do badań. Świadomość wybrania profesjonalisty, na pewno pomoże nieco przełamać opór.

Przygotuj odpowiedzi

Podczas wizyty u ginekologa trzeba liczyć się, że lekarz zada pytania dotyczące sfery intymnej. Odpowiedzi na nie są potrzebne do zdobycia pełnego obrazu o stanie zdrowia kobiety. Nie należy unikać odpowiedzi bądź udzielać fałszywych informacji. Warto wcześniej dobrze się zastanowić i przygotować odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań, jak np. ile dni liczy cykl miesiączkowy, w jakim wieku wystąpiła pierwsza miesiączka, data ostatniej miesiączki, przebieg cyklu i intensyfikacja krwawienia, stosowana antykoncepcja, używane środki higieniczne czy obciążenia genetyczne. Wcześniejsze przygotowanie odpowiedzi zredukuje stres związany z niespodziewanymi pytaniami dotyczącymi intymności.

Przygotowanie do badania właściwego

Wiele kobiet odczuwa strach przed przygotowaniem się do badania właściwego. W rzeczywistości nie jest to nic trudnego. Wystarczy przyswoić i zastosować kilka prostych wskazówek. Warto na wizytę ubrać spódnicę zamiast spodni. Jest to związane z zapewnieniem sobie większego komfortu. Nie w każdym gabinecie znajdują się parawany zasłaniające. W takiej sytuacji spódnica zwiększy komfort wynikający z poczucia intymności. W dniu, w którym ma nastąpić wizyta, należy zadbać o wypróżnienie przed udaniem się do gabinetu. Z kolei przed samym wejściem do niego, należy oddać mocz. Lekarze zalecają jedynie delikatne podmycie zewnętrzne. Chodzi o to, by ginekolog mógł pobrać wydzielinę, która posłuży do badania. Nie należy stosować żadnych dodatkowych środków higienicznych, dezodorantów intymnych czy pudrów. Panie często zastanawiają się, czy depilacja jest konieczna przed zabiegiem. Dla lekarza nie ma to żadnego znaczenia. Najlepiej postąpić tak, by czuć się naturalnie i swobodnie. Kwestie estetyki dla ginekologa naprawdę nie mają żadnego znaczenia. Najkorzystniej będzie wybrać się do ginekologa w kilka dni po zakończonej miesiączce.

Dziękujemy witrynie śd.pl za pomoc w przygotowywania artykułu.