Home Design i wnętrze Przybory toaletowe do łazienek – na co zwrócić uwagę?

Przybory toaletowe do łazienek – na co zwrócić uwagę?

lazienka-lustro

Przybory toaletowe to niezbędne elementy wyposażenia każdej łazienki. Ich odpowiedni dobór sprawia, że nie tylko doskonale komponują się one z łazienką pod względem stylistycznym lecz również zwiększają jej funkcjonalność.

Jakie przybory toaletowe niezbędne są w każdej łazience?

Wśród przyborów toaletowych, które powinny się znaleźć na wyposażeniu łazienki znajdują się szczotki do ubikacji oraz uchwyty na papier toaletowy. Z ich pomocą możliwe jest utrzymanie w ubikacji oraz w jej pobliżu porządku i czystości.

Czym należy się kierować przy wyborze takich przyborów toaletowych? Każda łazienka dodatki powinna posiadać dostosowane do jej stylu oraz do potrzeb korzystających z niej osób.
Szczotki do ubikacji

Szczotka do ubikacji pozwala na utrzymanie w czystości muszli klozetowej nie tylko podczas jej mycia za pomocą detergentów lecz także przy codziennym jej użytkowaniu. Podstawową decyzją, którą należy podjąć przed zakupem szczotki do ubikacji jest rodzaj materiału. Wpływa on na trwałość szczotki i jej pojemnika.

Najtańsze, ale jednocześnie najmniej trwałe są szczotki z rączką i z pojemnikiem plastikowym. Jeśli szczotka do ubikacji ma być użytkowana dłużej warto jest jednak zastanowić się nad zakupem modelu, w produkcji którego wykorzystano drewno, stal nierdzewną lub ceramikę. Oprócz tego istnieją szczotki z otwartym i z zamkniętym pojemnikiem.

Te pierwsze są tańsze lecz nie zapewniają tego, że nieprzyjemne zapachy nie będą się rozprzestrzeniały w łazience. Trzecim kryterium jest sposób montażu szczotki (szczotka stojąca lub wisząca).

Atutem tej pierwszej jest mobilność, z kolei szczotka wisząca pozwala na oszczędzenie przestrzeni w łazience i jest wygodna, ponieważ nie trzeba się po nią schylać. Może ona jednak sprawiać kłopot przy utrzymaniu łazienki w czystości (większe ryzyko zachlapania podłogi).

Uchwyty na papier toaletowy

Jednym z dwóch kryteriów, które należy rozważyć przed zakupem uchwytu na papier toaletowy jest sposób jego montażu oraz rodzaj wykorzystanego w nim materiału. W przypadku sposobu montażu można zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań – uchwyty samoprzylepne i przykręcane.

Uchwyty samoprzylepne są tańsze i bardzo łatwo mocuje się je na ścianie. Wystarczy zdjąć specjalną osłonę i przytwierdzić element pokryty klejem do ściany. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że przy zbyt dużej wilgoci lub też w związku z oblaniem uchwytu wodą, może dojść do jego odklejenia się od ściany. Trwalszym, ale jednocześnie droższym rozwiązaniem są uchwyty na papier przykręcane.

Choć w takim przypadku uchwyt nie spadnie nigdy ze ściany to trzeba wziąć pod uwagę to, że w ścianach konieczne jest wywiercenie dziur wiertarką co przy przeniesieniu takiego uchwytu wiąże się z wymianą kafelek lub z gipsowaniem i z malowaniem ściany. Takie pomieszczenie jak łazienka dodatki powinno mieć zatem dostosowane do ich mobilności.

Jeśli chodzi o rodzaj materiału, najtańsze są uchwyty plastikowe. Są one bardzo odporne wilgoć, ale jednocześnie niezwykle podatne na uszkodzenia mechaniczne. Uchwyty papierowe z drewna doskonale prezentują się pod względem wizualnym w łazience o dowolnej stylistyce. W ich przypadku trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego w ich produkcji drewna.

Bardziej odporne na wilgoć są uchwyty do papieru z jesionu lub dębu. Uchwyty na papier wykonane z metalu i z aluminium są najdroższe lecz najbardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Ze względu na ich stylistykę lepiej sprawdzą się one jednak w łazienkach o nowoczesnym stylu.