Home Kariera i rozwój „Prosta, głęboka, istotna” — GQ

„Prosta, głęboka, istotna” — GQ

gq

„Kagge wzywa czytelników do podjęcia kroków w kierunku lepszego zrozumienia siebie i znalezienia spokojnego miejsca w swoim życiu” — Library Journal

„Znacznie bardziej subtelna niż typowy poradnik… Kagge wykorzystuje swoją znajomość ekstremalnych środowisk, aby zastanowić się nad psychicznymi i fizycznymi korzyściami chodzenia ”— The Economist

„Orzeźwiająca” — The Scotsman
„Idź krok po kroku” to prowokująca do myślenia opowieść o czerpaniu korzyści z chodzenia, szukaniu własnej drogi i kontrolowaniu emocji. Autorem książki jest norweski podróżnik i pisarz Erling Kagge – pierwszy człowiek, który dotarł samotnie na biegun południowy, zdobył Mount Everest, biegun północny i dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Premiera „Idź krok po kroku” 27 maja.

Spacer przez podziemne kanały w Nowym Jorku. Wędrówka przez długie tunele kolejowe. Przeciskanie się przez tłum w metrze. To tylko kilka „podróży”, które odbędziemy wraz z Erlingiem Kagge. Czasem będą przepełnione ciszą, często pozwolą się zatrzymać, zawsze dadzą możliwość pełnego odkrycia nowych miejsc. Każdy krok pozwala nam oddalić się od konieczności wizyt w placówkach medycznych. Ale chodzenie przynosi nie tylko korzyści fizyczne, ale przede wszystkim rozwija ludzką psychikę. I na tym głównie skupia się autor „Idź krok po kroku”.

Badania dowodzą, że czas spędzony na wędrówce, niezależnie czy jest to półgodzinny spacer w mieście czy długodystansowe przemierzanie górskich szlaków – ma pozytywny wpływ na wyostrzenie zmysłów, uważność i koncentrację. Kagge zachęca do porzucenia tradycyjnych barier i rozpoczęcia spacerów dla przyjemności – bez wymuszonego pośpiechu, planowania i określania kierunku. Jako przykład podaje chwytającą za serce historię swojej córki, która uczy się stawiać pierwsze kroki. Dziecko nie potrafi samodzielne przejść bez upadku, jednak odczuwa silną potrzebę wstania i kontynuowania chodzenia. Nie określa też kierunku, w którym idzie i nie ogranicza swojej przestrzeni życiowej. Według autora najważniejsze, by wstać i postawić pierwszy krok.

Książka Kagge to akt buntu wobec szybkiego, bezwzględnego i głośnego współczesnego świata, będącego w wiecznej pogoni za materializmem i bogactwem. To też wezwanie do tego, by zwolnić i wyjść, choćby na chwilę, poza pełne ograniczeń, zorganizowane życie. Kagge proponuje: rób przeciwnie do tego, jak czujesz. Nie zawsze, ale czasami. Idź dalej. Zejdź ze znanej ci drogi. Wybierz trasę, która wydaje się absurdalna. I nie obawiaj się, że poszedłeś niewłaściwą drogą.

Erling Kagge – norweski pisarz, wydawca, alpinista, podróżnik i odkrywca. Nazywany „podróżnikiem-filozofem”. Pierwszy na świecie zdobywca tzw. trzech biegunów – jako pierwszy człowiek dotarł samotnie do bieguna południowego, zdobył też biegun północny i najwyższy szczyt świata Mount Everest. Dwukrotnie przepłynął Atlantyk. Studiował filozofię w Cambridge, a na studia te zapisał się dopiero po zdobyciu obu biegunów. Ponadto jest prawnikiem i przedsiębiorcą, a także kolekcjonerem dzieł sztuki, m.in. rosyjskich ikon. Autor wielu książek, w tym bestsellerowej „Ciszy”.

Autor: Erling Kagge
Tytuł: „Idź krok po kroku”
Wydawnictwo: MUZA
Premiera: 27 maja 2020
Cena: 29,90 zł