Home Zdrowie Próchnica butelkowa atakuje podstępnie

Próchnica butelkowa atakuje podstępnie

boy-1424452_640

Nie tylko dorosły człowiek zagrożony jest próchnicą. Wśród maluszków również występuje to schorzenie. Być może niektórych to zdziwi: „Ale jak to? Próchnica u niemowlaka?”.

Tak… i potrafi być bardzo bolesna dla dziecka. Mowa oczywiście o próchnicy butelkowej. Kiedy powstaje, co to jest oraz jak należy postępować w przypadku pierwszych oznak wystąpienia niepokojącego stanu?

Próchnica butelkowa – podatność i przyczyny

Tak jak podpowiada nazwa, próchnica butelkowa powstaje w wyniku długotrwałego podawania butelki. Kontakt zawartości butelki z ząbkami dziecka jest dłuższy niż w przypadku picia z kubeczka. Warto jednak podkreślić, iż podatność na chorobę dziecko może odziedziczyć w genach. Zmiany w uzębieniu małych dzieci przebiegają gwałtowanie i potrafią być przyczyną wielu nieprzyjemności. Przebieg próchnicy również bywa nieoczekiwany i czasami trudny do ujarzmienia.

Głównym czynnikiem patogenicznym jest cukier zawarty w sokach, mleku lub słodkich herbatkach. Na ząbkach gromadzą się bakterie, które zaczynają tworzyć płytkę nazębne. Odżywiają się oczywiście cukrem. Niektóre bakterie bytujące w jamie ustnej metabolizują cukier, który zamienia się w kwas demineralizujący szkliwo. Zdrowiu jamy ustnej niemowlaka nie sprzyja również zasypianie z butelką.

Kolejną przyczyną wystąpienia próchnicy butelkowej są karmienia nocne. W nocy dziecko wytwarza mniej śliny potrzebnej do oczyszczenia ząbków, które oblepiają się pokarmem. Początkowo próchnica atakuje miejsca znajdujące się blisko dziąseł, później rozprzestrzenia się na inne ząbki – nawet na te dopiero co wyrżnięte.

Najważniejsza jest profilaktyka

Profilaktyka potrafi zdziałać cuda. Ważna jest jednak konsekwencja. Nie wolno dosładzać napojów – najlepsza do picia jest niegazowana woda mineralna. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek – koniecznie zakup szczoteczkę. Pastę wprowadzamy jednak, kiedy dziecko już nauczy się wypluwać. Oczywiście szczoteczka powinna być dopasowana do wieku i potrzeb niemowlaka. Ząbki szorujemy przez około dwie minuty dziennie, dwa razy. Bardzo szybko należy odstawić butelkę na rzecz nauki picia płynów z kubeczka. Wiele mam oblizuje smoczek lub łyżeczkę dziecka. To poważny błąd, gdyż w ten sposób można przenieść z dorosłego na dziecko bakterie wywołujące próchnicę.

A co zrobić, jeśli już pojawiła się próchnica butelkowa? Koniecznie udaj się do stomatologa!

Leczenie próchnicy butelkowej

Kiedy zauważymy brązowe bądź żółte plamki na ząbkach dziecka, koniecznie musimy zgłosić się do stomatologa i podjąć odpowiednie leczenie. W pierwszej fazie choroby stosuje się zabieg ozonowania zębów. Leczenie zębów ozonem pozwala usunąć nawet 99,9% bakterii odpowiedzialnych za powstanie próchnicy. Zabieg jest krótki i zupełnie bezbolesny. Potrafi zahamować rozwój próchnicy i ochronić mleczaki aż do pojawienia się uzębienia stałego.

Innym zabiegiem stosowanym przy mleczakach jest lapisowanie. Polega na impregnacji zaatakowanych próchnicą ząbków z użyciem azotanu srebra. Zmiany próchnicowe cofają się, a tkanki z powrotem ulegają utwardzeniu.

Artykuł powstał we współpracy z http://och-dent.pl.